Вчені назвали причини швидкого танення льодовиків в Антарктиді

Дзеркало Тижня 3
Вчені назвали причини швидкого танення льодовиків в Антарктиді

Течії біля берегів Антарктиди змінили свій характер.

Вчені заявили про те, що льоди в західній частині Антарктики зникають з великою швидкістю через посилення вітрів на протилежній частині льодової шапки, які змінили характер руху течій біля берегів Антарктиди. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Climate Change.

Щорічно льодовий щит Антарктиди втрачає до 2,8 тисячі кубокілометрів льоду, і в останнє десятиліття льодовий покрив скорочується все швидше і швидше. Довгий час вважалося, що це відбувається через прискорене формування айсбергів, проте американські кліматологи в червні 2013 року з'ясували, що трохи більше половини від обсягу "зниклих" льодів було растоплено теплими течіями, що омивають підводну частину льодового щита Антарктики через своєрідні канали-"річки", біля підніжжя льодовиків.

Тепер же дослідники звернули увагу на те, що характер вітрів в прибережних районах Антарктики сильно змінився в останні роки, особливо на сході континенту. Ці зміни, як відзначають кліматологи, майже не враховувалися при створенні кліматичних моделей, що описують процес танення південної льодової шапки, що змусило їх створити свою власну комп'ютерну версію Антарктики.

У результаті було встановлено, що посилення і зсув цих вітрів на південь у східній частині континенту парадоксальним чином надзвичайно сильно позначається на погоді в західній Антарктиці, підвищуючи температуру вод біля її берегів на 1-2 градуси Цельсія.

В окремих регіонах півострова Антарктичний, де зараз льоди тануть максимально швидко, середньорічні температури виростали на 3-4 градуси Цельсія, що радикальним чином змінювало місцевий клімат і змушувало льодову шапку континенту стрімко скорочуватися.

Подібні зміни відбувалися з тієї причини, що ці вітри породжували особливі коливання, так звані хвилі Кельвіна, в прибережних водах, які розповсюджені вздовж берегів Антарктиди, рухаючись від її східних регіонів на захід і змінюючи те, як рухаються течії в глибинних шарах вод.

Завдяки цим хвилям теплі потоки води, що рухаються на великій глибині біля дна світового океану, можуть "пробиватися" до берегів Антарктики і розтоплювати її льоди, підвищуючи температуру води з нульової до позитивної. Інтенсивність цього процесу в майбутньому, як передбачають кліматологи, буде тільки посилюватися, що ще більше прискорить танення льодів Антарктиди і призведе до підвищення рівня моря на метр до кінця століття.

Читайте також: Від Антарктиди відколовся один з найбільших айсбергів в історії

Українські вчені заявили про те, що озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами. Детальніше про процеси, що відбуваються в Антарктиді, та дослідження українських вчених читайте у статті Лідії Суржик та Володимира Драбчука "Українська Антарктида".

За матеріалами: РИА Новости / Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter