До 25 відсотків аварій на дорозі стається тому, що водій... куняв за кермом

Експрес 3
 До 25 відсотків аварій на дорозі стається тому, що водій... куняв за кермом
І більшість таких сумних транспортних пригод, за статистикою, припадає саме на літню пору, коли люди долають автівкою тривалі дистанції, поспішаючи до моря, гір, озер... Причому сонливість стає причиною інцидентів не лише з автомобілістами-любителями, а й з професіоналами.
Що ж провокує такий невчасний і небезпечний стан?
-- Улітку вдень хилить на сон не лише водіїв. У чому, крім втоми і недосипляння, причина такого несподіваного погіршення самопочуття?
-- Серед факторів, що спричиняють несподівану сонливість, улітку часто є погодні умови, -- пояснила Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії. -- Причина в тому, що у спеку розширюються судини, унаслідок цього може різко знизитися артеріальний тиск. Через це навіть людину, що добре виспалася, раптом хилить на сон.
Крім того, небезпечний за кермом стан можуть провокувати ліки. Список препаратів, якi сповільнюють швидкiсть реакцiї та координацiю рухiв і провокують сонливість, доволі широкий. А пiдступнiсть багатьох з цих медикаментів у тому, що наслiдки їх вживання ввечері можуть проявитися навіть наступного ранку.
Так, чимало людей змушені щодня вживати препарати проти гiпертонiї, і вони також можуть провокувати сонливість. Тому, якщо не можете вiдмовитися вiд водiння авто, то принаймнi постарайтеся з допомогою лiкаря дiбрати такi лiки, якi мають мiнiмальну побiчну дiю.
Не варто сідати за кермо і особам, що потерпають від сезонної алергії та вживають протиалергенні препарати. Деякі з них викликають сонливість. Тому раджу завжди уважно читати інструкції до препаратів.
Зрештою, сповільнюють реакцiю навiть рослинні мiкстури (зі собачою кропивою, валерiаною, мелiсою). Чимало з них ще й мiстить спирт. А якщо вам з тої чи тої причини доводиться вживати вiдразу кiлька препаратiв, то варто поцiкавитися, як вони взаємодiють.
Сонливість може бути і симптомом недуги, про яку людина, можливо, навіть не здогадується.
-- Про що ж йдеться?
-- Вона характерна ознака атеросклерозу судин головного мозку, коронарних артерій, цукрового діабету, хвороб щитоподібної залози. Якщо сонливість постійна, треба звернутися до кардіолога, невропатолога, ендокринолога, пройти обстеження, здати кров на аналіз. А не випробовувати долю за кермом.
-- Припустім, уночі не вдалося виспатися, а вранішню поїздку відкласти не можна. Який краще себе підбадьорити водієві, щоб не куняти за кермом? Традиційна кава допоможе?
-- Якщо є вибір, то краще -- чорний чай. Він дає триваліший ефект, ніж кава. Хоч у чашці середньої міцності чаю міститься до 30 мг кофеїну -- менше, ніж у традиційній порції еспресо. Також варто подбати, щоб у салоні було прохолодно. Тож добре, якщо працює кондиціонер. А ось сподіватися на те, що зарадить розмова з пасажиром, не варто, адже балачки за кермом відвертають увагу від дороги.
Бадьорості додасть фізичне навантаження. Якщо хилить на сон -- зупиніть авто, розімніться, пострибайте, походіть... І все-таки основне -- виспатися. Доведено: якщо тривалість нічного сну -- менш ніж шість годин на добу, то ризик появи сонливості вдень збільшується утричі.
Ірина КОНТОРСЬКИХ, Експрес