Вважали нормою, а тепер — гіпертонією. Тиск 130/80 кардіологи визнали підвищеним

Експрес 1

Результат пошуку зображень за запитом "артеріальний тиск"

Американська кардіологічна асоціація повідомила про зміну критеріїв високого тиску. Так, раніше діагноз гіпертонія ставили при частому артеріальному тиску 140/90 і вищому, а нижчі показники вважалися нормою та не вимагали вживання ліків.
Тепер усе працює інакше. Нормою вважається показник 120/80, тиск 130/80 медики вже класифікують як підвищений, 140/90 – як гіпертонію 1 стадії, 150/100 – як гіпертонію 2 стадії, 180/120 і вищий – як гіпертонічний криз, що вимагає негайної медичної допомоги.
– Чому американські кардіологи змінили критерії високого тиску? Адже є певна градація стандартів тиску ВООЗ залежно від віку. Тепер вона що, неактуальна?
– Справді, американські кардіологи підняли критерії високого тиску, про що було оголошено на Європейському конгресу кардіологів. Можна припустити, що наступним кроком стане прийняття такої класифікації і на території Європи, – каже Валентина Коваль, кардіологиня вищої категорії, заслужена лікарка України. – Хоча, за стандартами ВООЗ, у 16 – 20 років норма артеріального тиску становить 100/70 – 120/80, у 20 – 40 років – 120/70 – 130/80, 40 – 60 – до 135/85, у тих, кому за 60 — 140/90. Та якщо будуть прийняті нові норми, запропоновані Американською кардіологічною асоціацією, можливо, і ця шкала також буде змінена в бік зменшення показників.
Річ у тім, що незважаючи на розвиток медицини та пошук нових шляхів подолання гіпертонії, вона й надалі залишається, так би мовити, вбивцею номер один у світі. Смертність від серцево-судинних хвороб переважає всі інші причини. Власне, переглядом норм лікарі сподіваються скоротити кількість випадків інфаркту та інсульту.
– Як чином?
– Раніше діагноз гіпертонія та її лікування починалися з позначки 140/90. Проте досвід показав, що зміни в організмі починаються з підвищенням тиску до 130/80, тож уже тоді слід починати лікування. Також це сигнал, що треба змінити стиль життя, переглянути свій раціон – можливо, зменшити частку тваринних жирів у харчуванні. Також збільшити фізичну активність, відмовитися від шкідливих звичок, уникати стресів.
На жаль, більшість людей навіть не здогадуються, що мають підвищений тиск, бо просто його не вимірюють. Тим часом уже після 40 років артеріальний тиск варто вимірювати щодня.
– А які перші симптоми гіпертонії?
– Якщо крутиться голова, людина часто втомлюється, відчуває слабкість –
усе це може вказувати на розвиток гіпертонії.
– Але ж показники тиску і без того досить мінливі. Скажімо, тиск може підвищитися, коли людина хвилюється. Тож що можна вважати гіпертонією?
– По-перше, усе залежить від того, в яку пору дня ви вимірюєте тиск. Адже протягом доби відбуваються природні стрибки тиску: найнижчий – у період від 1-ї ночі до 5-ї ранку, різко підвищується від 6-ї до 8-ї ранку, нормалізується в денний час, підвищується ввечері, а об 11-й вечора починає знижуватися.
По-друге, ви маєте рацію, тиск може різко "підскочити", якщо людина, скажімо, перехвилювалася. Проте у відповідь в організмі вмикається механізм саморегуляції, і вже за 10 – 15 хвилин тиск повертається до норми. А коли організм не здатний самостійно нормалізувати тиск через 10 – 15 хвилин або ж підвищення фіксується регулярно, варто звернутися до лікаря.
Скажімо, якщо впродовж місяця ви щодня вимірюєте тиск і хоча б раз на тиждень він підвищений (тобто чотири рази на місяць) і не знижується впродовж короткого часу, це може бути першим проявом гіпертонії. Сказане особливо стосується людей з надмірною вагою, цукровим діабетом, підвищеним рівнем холестерину у крові, а також тих, хто веде малорухливий спосіб життя і часто наражається на стреси.
Тож у віці після 40 років потрібно регулярно стежити як мінімум за цими трьома показниками: за рівнем холестерину у крові, за рівнем цукру у крові та за артеріальним тиском.
– А якщо, скажімо, людина після 50-ти має тиск 130 на 80, то тепер її тиск не вважається нормальним і вона має вживати таблетки?
– Не можна давати загальних рекомендацій. Можу сказати однозначно, що такій особі слід регулярно вимірювати тиск і вести календар тиску.
У будь-якому разі, діагноз гіпертонія ставить тільки лікар, адже беруться до уваги не лише показники тиску, а й додаткові симптоми – наявність хвороб серця, факторів ризику (куріння, діабет, високий рівень холестерину в крові), спадковий анамнез і навіть психологічний стан людини.
Марина МОРОЗ, Експрес