Астрономи виявили зірку, що "з'їла" кілька планет

Дзеркало Тижня 2
Астрономи виявили зірку, що

Зірка отримала назву Кронос.

Астрономи з Прінстонського університету виявили зірку, яка поглинула кілька планет, сумарна маса яких оцінюється у 15 мас Землі. Про своє відкриття вчені повідомили на сайті ArXiv.org.

Зірка сонячного типу HD 240430, що отримала неофіційну назву Кронос (на честь титану з давньогрецької міфології, який з'їв своїх дітей), входить до складу подвійної зоряної системи. Разом зі своїм компаньйоном, зіркою HD 240430 або Кріос (так звали брата Кроноса), вона знаходиться на відстані 350 світлових років від Землі і робить один оборот навколо неї за 10 тисяч років. Вік небесних тіл становить приблизно чотири мільярди років.

Астрономи вели спостереження за допомогою космічного телескопа Gaia, а також використовували спектрометр High Resolution Echelle Spectrometer (HIRES) в обсерваторії Кека. Проаналізувавши спектр зірок, вчені помітили одну незвичайну особливість: Кронос містив велику кількість речовин, які плавляться при високих температурах (>1200 кельвінів) і часто входять до складу кам'янистих планет. Це магній, алюміній, кремній, залізо, хром і ітрій. У той же час частка летких молекул, до яких відносяться кисень, вуглець або азот, у складі зірки була відносно низькою.

Автори роботи пояснили це тим, що Кронос поглинув кілька кам'янистих планет. Їхня загальна маса повинна складати приблизно 15 мас Землі. Дослідники відкидають ідею про те, що зірка могла поглинути одного великого газового гіганта — тоді б кількість летких елементів було б вищою.

Читайте також: Астрономи спростували теорію про наявність життя на сусідніх екзопланетах

Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що швидко обертаються.

За матеріалами: N+1 / Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter