Через «недостатнє зречення» Бандери українцям у Польщі відмовляють у праві на проживання

ВГОЛОС

Громадяни України, котрі визнають правильною діяльність УПА та Степана Бандери або вагаються, як її оцінити, не стануть польськими репатріантами.

Польські чиновники, розглядаючи заяви громадян України про право на проживання в Польщі, ставлять питання стосовно Степана Бандери та УПА. Вагання або недостатня відокремленість від «бандеризму», вже не говорячи про позитивну оцінку, стають причиною відмови у зверненні, – про це у четвер, 15 лютого, йшлося на телеканалі Superstacja, пише видання Kresy.pl.

Видання цитує заяву Наталі Панченко із організації «Євромайдан – Варшава», котра вважає, що така залежність від переконань польських чиновників дає простір для маніпуляцій та зловживань.

Панченко зазначає, що люди, які показують документи, що підтверджують наявність польського коріння, не отримують права проживання у Польщі, тому що вони «недостатньо відділяються від Бандери».

Видання Rzeczpospolita наводить приклади заяв, які відхилили польські чиновники. Так, один з громадян України з польським корінням відповів на питання про УПА: «Кожен має свою правду. Я ніколи не вникав у це». Інша особа відповіла на запитання щодо Волинської трагедії: «Чув, що вийшов фільм про це. Але це було закручено із московитами, то насправді невідомо, хто що робив. Відомо лише, що загинуло багато людей».

Із наведених виданням прикладів відмов, здійснених мазовецьким воєводою, чітко видно, що чиновники вирішили, що «вагання» заявника означає спробу «сховати свої схвальні думки про Бандеру та ОУН- УПА». Це, на їхню думку, має свідчити про недостатній зв'язок із польським народом попри наявність польського коріння.

«З огляду на вищесказане, не є можливим, щоб той, хто стверджує, ніби почуває себе поляком, не був зацікавлений в організації, котра своїми діями надовго закарбувалася у трагічний спосіб в польській історії (...). На думку інституції, що розглядає заяву, національна свідомість – це почуття зв'язку з певною нацією, її історією та культурою. Однак заявник не має такого зв'язку із польською нацією», – написав мазовецький воєвода у одній із відмов.

Чиновник посилається на закон про репатріацію, який причиною для проживання на території Польщі, окрім польського коріння, визначає також доведення свого зв'язку із польським народом.