Шевцова: Є можливість і навіть гарантія переобрання Путіна

Гордон 4
Шевцова: Є можливість і навіть гарантія переобрання Путіна

Президент РФ Володимир Путін може залишитися на цій посаді після виборів 2018 року, але головною проблемою стане те, як зберегти стабільність після них, написала російський політолог Лілія Шевцова у блозі на сайті інтернет-видання "Апостроф".

"Уже багато розмов ходить про те, що президентська адміністрація і прокремлівські аналітики ніяк не можуть упоратися з основною ідеєю путінської президентської кампанії, яка, звичайно ж, іде. Офіційно її не оголошено, і вона має початися, згідно із заявою голови Центрвиборчкому Елли Памфілової, у грудні 2017 року. Але кампанія йде. Путін їздить регіонами, особливо тими, у яких не вирішені проблеми, які є нестійкими. Тобто він якось намагається компенсувати відсутність зв'язку між суспільством і Кремлем. Але, звичайно ж, як завжди в передвиборчих кампаніях, мова йде про те, якою є ідея нового президентства, ідея нового відтворення путінської влади", – зазначила вона.

Шевцова додала, що намір побудувати нову президентську кампанію Путіна на ідеї майбутнього сумнівний.

"Він сам уже розсипається на порох. Тому що основну консолідацію російського суспільства Кремлем і легітимацію кремлівської влади, самого Путіна вже давно, протягом останніх років, здійснюють через відмову від бачення майбутнього і повернення в минуле – до селективної, вибіркової історії. Якщо Кремль будував консолідацію на основі звернення до минулого, як раптом із минулого перекинути місток у це майбутнє і яким майбутнє буде для Росії? Тому є купа проблем. І навряд чи Кирієнко (заступник керівника адміністрації президента РФ."ГОРДОН") із ними впорається. Для того, щоб мати образ майбутнього, потрібно мати образ принаймні якогось оновлення, потрібно дати населенню надію, потрібно дати місію політичному класу", – написала політолог.

Вона зазначила, що зараз основне завдання Путіна – це відтворення статус-кво, а він не може мати майбутнього. Шевцова додала, що в цьому полягає основна проблема.

"Політичні технології в Кремлі непогані: тобто технологи, які можуть консолідувати на основі міфів, утискання, комплексів. Але майбутнє не можна будувати через комплекси, вразливість, утиски та міфологію сили. Тому сама ідея в країні, у якій еліта заперечує майбутнє і хоче зберегти себе через минуле, неможлива для здійснення. Тому, у кінцевому підсумку, не зумівши запропонувати Росії нове майбутнє, я думаю, Кремль піде найпростішим шляхом, яким ішли й інші популістські режими в стадії згасання. З уже вичерпаних фінансових ресурсів даватимуть подачки, насамперед своїй традиційній базі – бюджетникам, тобто пенсіонерам, учителям, лікарям та представникам силових структур", – додала політолог.

Шевцова зазначила, що в Кремлі спробують створити враження, що "краще мати те, що маємо".

"Краще, ніж щось, що може нам загрожувати. Як колись фільми Хічкока (режисер Альфред Хічкок. – "ГОРДОН") будували на ідеї саспенсу, загрози чогось незрозумілого, жахливого, хаотичного, апокаліптичного. Ось на цьому і будуватимуть кампанію. У будь-якому разі є можливість і навіть гарантія переобрання Путіна – через цілу низку чинників. І через те, що дійсно населення деморалізоване; і через те, що воно ще не усвідомило і можливості, і особистості системної альтернативи; і через те, що населення боїться погіршення; і через те, що у влади є потенціал, так би мовити, роздавання "хабарів" і збереження ситуативної стабільності. І через те, що у влади є дуже розумний, випробуваний механізм маніпулювання результатами виборів", – наголосила вона.

Політолог порівняла нинішню ситуацію в Росії із ситуацією на Сонці, "коли подекуди можуть спалахувати протуберанці різної сили".

"Ми знаємо, що щось відбувається під товщею Землі, але що відбувається і коли відбудеться виплеск ось цього газу – незрозуміло. Тому говорити категорично про те, що станеться в січні, лютому, березні 2018 року, – дуже складно. Ми екстраполюємо нинішні настрої на весну 2018 року", – написала Шевцова.

Вибори президента Росії пройдуть у березні 2018 року. Сам Путін поки не заявляв про своє рішення балотуватися.