Анна Музичук проти Саудівської Аравії

ВГОЛОС

Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) домовилася з організаторами чемпіонату світу зі швидких шахів в Саудівській Аравії скасувати обов’язковий хіджаб чи абайю для жінок. Тим не менш, українка Анна Музичук ще не визначилася чи поїде на турнір.

На жаль, останнім часом знані шахістки сестри Музичук у ЗМІ згадуються не через нові спортивні звершення. Стриянки епатують своїми демаршами. Марія Музичук кілька тижнів тому не поїхала у Грецію на командний чемпіонат Європи. Мовляв, Міністерство молоді та спорту України має борг перед Марією за матч проти Хоу Іфань, який відбувся у Львові в березні 2016 року. Принагідно, мама шахістки Наталія Музичук попросила у чиновників «особливого ставлення» до доньок. А ось у Міністерстві ці закиди спростували і заявили про відсутність боргів.

Через кілька днів після скандальної ситуації Анна Музичук відмовилась їхати на чемпіонат світу у Саудівській Аравії через ставлення в ній до жінок. При цьому дівчина готова втратити два чемпіонські титули. «Першим був Іран, потім Саудівська Аравія…Цікаво, де організують наступні чемпіонати світу серед жінок? Незважаючи на рекордний призовий фонд, я не збираюся грати в Ер-Ріяді, що означатиме втрату двох чемпіонських титулів, – написала Анна у Facebook. – Ризикувати своїм життям, одягати постійно абайю? Все має свої межі і хустки в Ірані було більш ніж достатньо».

У Саудівській Аравії шахістки були зобов’язана одягнути абайю: одяг, що закриває тіло з голови до ніг. Його повинні носити усі жінки в країні. Втім, Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) домовилася з організаторами про виняток. Отож, під час партій жінки не зобов'язані носити хіджаб чи абайю. Жінки повинні вдягати темно-сині або чорні штани, а також білі блузки з високим коміром. Чоловіки також повинні носити темно-сині або чорні штани, а також білі сорочки з відкритим коміром або краваткою.

Попри таке історичне рішення чи поїде Марія Музичук на чемпіонат світу наразі не відомо. «Ми ще не готові прийняти рішення, – заявив «Вголосу» батько і водночас тренер Марії Музичук пан Олег. – Чому?Усе просто, ми проти того, аби крупні змагання проходили в таких країнах, як Іран чи Саудівська Аравія. Більше мені вам нічого сказати».

Знаний шаховий тренер зі Львова Володимир Грабінський деякий час очолював юнацьку і жіночу національну збірну Об’єднаних Арабських Еміратів. Він розповів «Вголосу» про специфіку ставлення до жінок в арабських країнах.

Володимир Грабінський

«В ОАЕ до жінок суттєво лояльніше, ніж в Саудівській Аравії, – каже Володимир Грабінський. – В Аравії лише нещодавно жінкам дозволили керувати автомобілем. Жінка сама не вправі прогулятися, навіть вийти із дому без особи чоловічої статі. І це стосується навіть дитини. Там дуже сурові правила. І грати, навіть, в платку, не дуже комфортно. Хто звик до такого одягу має перевагу. І скасування цієї вимоги, звісно, полегшує становище жінок. Хоча, я чув, що головний суддя може змусити учасниць чемпіонату світу одягнути хіджаб в певних ситуаціях. Скажімо, якщо турнір відвідає якийсь їхній поважний чиновник. Але якщо все-таки жінкам більшість турніру дозволять не носити хіджаб, це знімає проблему».

Стосовно безпеки, то Володимир Грабінський переконаний, що проблем не буде, оскільки організатори спроможні подбати про учасників. «Звісно, потрібно пам’ятати в якій країні ти перебуваєш і дотримуватися елементарних заходів безпеки. Тобто, на вулицю без супроводу краще не виходити» – каже пан Грабінський.

Нагадаємо, у лютому цього року чемпіонат світу з шахів відбувався в Ірані. Тоді, від участі в турнірі на знак протесту проти ставлення до жінок відмовилася Марія Музичук. Її сестра Анна тоді поїхала в Іран і виступала на турнірі в хустці. Це не завадило їй здобути друге місце змагань.

«Мені здається, що такі країни, як Іран чи Саудівська Аравія приймають такі форуми, як чемпіонат світу з шахів, через прагнення показати своє хороше ставлення до жінок та інтелектуальних видів спорту. Але, вважаю, що ці країни не настільки добре ставляться до жінок, як вони це прагнуть показати» – переконаний Володимир Грабінський.

Нагадаємо, Анна Музичук – чемпіонка світу серед шахісток віком до 20 років, чемпіонка світу з бліцу 2014 року, чемпіонка світу зі швидких шахів (рапід) та бліцу 2016 року, дворазова чемпіонка України з шахів 2003 та 2014 років.

Олег Петренко, «Вголос»