Удар по Порошенко і нова війна. Чим обернеться для України затримання Саакашвілі, – експерти, опитані Atlantic Council

Новое Время 1

Колишній президент Грузії і губернатор Одеської області Михеїл Саакашвілі був затриманий у Києві 5 грудня. Його прихильники, врешті-решт, звільнили його, і він звернувся до натовпу біля стін будівлі парламенту України. Пізніше, того ж дня, генеральний прокурор Юрій Луценко повідомив Верховній Раді, що Саакашвілі брав гроші в українського олігарха-втікача, щоб фінансувати антиурядові протести, які до середини жовтня значно ослабли. Ситуація розвивається і лишається напруженою.

Майкл Карпентер, екс-заступник міністра оборони США, старший директор Центру дипломатії та міжнародної взаємодії імені Байдена

Від конфлікту Саакашвілі з українською владою виграє тільки Росія. Навколо Саакашвілі багато сумнівних обставин, але ця ситуація повинна бути вирішена відповідно до верховенством закону, а не сили.

Айварас Абромавічус, колишній міністр економіки і торгівлі України

Думаю, що два останні уряди України домоглися великих успіхів. Однак багато з цих досягнень ризикують бути зведеними до нуля через нещодавню відверту атаку правоохоронних органів на Національне антикорупційне бюро України. Україна досі не винесла жодного вироку ні нинішнім, ні колишнім чиновникам-корупціонерам. На цьому тлі звинувачення на адресу Михеїла Саакашвілі завжди будуть здаватися політичними. А Захід знову спантеличений і розчарований пріоритетами керівництва України.

Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Atlantic Council

Найважливіший аспект ситуації з Саакашвілі полягає в тому, що екс-губернатор на своїх протестах раптово став вимагати імпічменту президента Петра Порошенка. Такі виступи зіткнулися з серйозною відповіддю влади. У українців, тим часом, розтанули надії на реалізацію життєво важливої судової реформи, крім того, офіційна влада продовжує чинити опір формуванню нового незалежного антикорупційного суду, а також координує атаки на Національне антикорупційне бюро України.

Пітер Дікінсон, британський видавець

Це величезний іміджевий удар по президенту Петру Порошенку. Ця ситуація дає підстави вважати, що Україна перебуває під жорстким і некомпетентним управлінням. Це розчарує багатьох прихильників України на Заході і створить привід для досить цинічного ставлення до країни.

Максим Еріставі, науковий співробітник Atlantic Council, співзасновник «Громадського Інтернешнл»

Затримання Саакашвілі не повинно відволікати нас від тривалих атак на НАБУ – єдиний незалежний антикорупційний орган країни. Те, що сталося з Саакашвілі, – очевидний «прогин» СБУ і Генеральної прокуратури. У той же час, це тривожний приклад того, що саме Порошенко готовий зробити зі своїми опонентами до початку виборів 2019 року, адже президент швидко втрачає суспільну підтримку. У цьому хаосі в центрі Києва не було однозначно правого боку. Вся ця ситуація лише робить Україну слабкішою.

Джон Гербст, колишній посол США в Україні та директор Центру «Євразія»

Новини з Києва турбують друзів України. Щоб боротися з агресією Москви на Донбасі, країні потрібен мир і реформи. Політикам необхідно відсунути в сторони свої розбіжності й образи і діяти відповідно до національних інтересів України. Нелегко дістатися істини, хто правий, а хто винен у тому, що відбувається в Києві. Політикам і партіям потрібно прагнути до встановлення порядку та спокою і в жодному разі не ставити під загрозу зриву внутрішній мир і реалізацію реформ.

Дар'я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції

Всі заголовки преси будуть тільки про Саакашвілі, в цьому вся суть. Генеральна прокуратура не випадково затримала Саакашвілі, так само, як і організувала атаку на Національне антикорупційне бюро України. Генпрокурор Юрій Луценко хоче використати справу Саакашвілі, щоб відвернути увагу від запланованого звільнення директора НАБУ Артема Ситника, якого 6 листопада відкликали з Вашингтона до Києва на закрите засідання Ради.

Адріан Каратницький, старший науковий співробітник Atlantic Council

Сенсаційні звинувачення, які українська прокуратура пред'явила Михеїлу Саакашвілі, можуть перетасувати всю політичну колоду в Україні. Якщо звинувачення буде доведено, то виходить, що Саакашвілі вступив у змову і взяв гроші у московських злочинних угруповань-втікачів, пов'язаних із колишнім президентом Віктором Януковичем. Тобто або Саакашвілі на короткій нозі з членами колишньої команди Януковича, або Саакашвілі став жертвою звинувачень, сфабрикованих українською прокуратурою і спецслужбами.

Оксана Сироїд, заступник спікера парламенту України

Після спроби заарештувати Саакашвілі пішла емоційна промова генерального прокурора, який також показав відео, яке нібито доводить, що бізнесмен-утікач Курченко, пов'язаний з Віктором Януковичем, фінансував антиурядові протести Саакашвілі. На жаль, вся ця ситуація має мало спільного з правосуддям і ліберальними цінностями. Вона демонструє, що наші правоохоронні органи готові використовувати будь-які засоби, але не мають достатньої легітимності для цього. Сьогодні Україна повернулася до радянських методів ведення справ. І найсумніша частина всієї цієї саги полягає в тому, що все це робиться з «благословення» президента країни.

Вільям Тейлор, віце-президент Інституту миру США і колишній посол США в Україні

Україна і так веде війну на двох фронтах: проти Росії і проти корупції. І Україні не потрібна ще й третя війна: проти самої себе.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени