Менеджмент "Укрзалізниці" саботує реформу ціноутворення при закупівлі – експерт паливного ринку

Гордон 1
Менеджмент

"Укрзалізниця" (УЗ) саботує реформу ціноутворення, яка передбачає впровадження формульного або автоматичного підходу до закупівель. Таку думку експерт паливного ринку Сергій Куюн висловив у статті для ZN.ua.

"Реформу саботує менеджмент держкомпанії, який утратить важелі впливу на постачальників, а отже, корупційні доходи. Тільки видимі переплати УЗ на закупівлях палива за останній рік становили 163 млн грн. Є всі передумови вважати, що не запрацює формула й цього року", – пише він.

За словами експерта, "Укрзалізниця" утримує статус "найбільш корупційної держкомпанії".

"Скандали із закупівлями матеріально-технічних ресурсів спалахують ледь не щодня. Змінити ситуацію поки що не в змозі ні система ProZorro, ні зміна менеджменту. Усе це нагадує болюче впровадження електронного декларування доходів чиновників, які намагалися та намагаються "збити" цю реформу", – зазначив він.

Як приклад Куюн навів тендер на поставку 100 тис. тонн дизельного палива, який виграла компанія "Вог Аеро Джет", запропонувавши ціни на 10% нижчі за середньоринкові оптові.

"Однак буквально за кілька днів після підписання договору вартість була тричі переглянута і стала вищою за ринкову. Днями НАБУ (Національне антикорупційне бюро України. – "ГОРДОН") домоглося скасування однієї з тих додаткових угод про перегляд ціни. Як з'ясувалося, сумарну вартість контракту підвищили на 92 млн грн", – повідомив він.

Система ProZorro працює з початку 2015 року. 17 лютого 2016 року президент України Петро Порошенко підписав закон "Про публічні закупівлі", який передбачає введення електронної системи для всіх державних закупок товарів і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, а для робіт – дорівнює або перевищує 1,5 млн грн.

Із 1 серпня система ProZorro стала обов'язковою для використання на всій території країни.

1 серпня 2017 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що завдяки ProZorro за рік удалося заощадити 19,1 млрд грн державних коштів.