Танки, захоплення військовими телерадіокомпанії та арешт Мугабе. Що відбувається в Зімбабве

Новое Время
Танки, захоплення військовими телерадіокомпанії та арешт Мугабе. Що відбувається в Зімбабве

14 листопада в околицях столиці Зімбабве Хараре з'явилися танки, незабаром стало відомо, що військові захопили телерадіокомпанію і заарештували Роберта Мугабе, що править країною 37 років.

НВ розповідає, в чому суть конфлікту в Зімбабве і що там відбувається.

Відставка і вигнання віце-президента Зімбабве Мнангагви і ультиматум військових

6 листопада 2017 Роберт Мугабе відправив у відставку віце-президента Еммерсона Мнангагву, якого довгий час вважали його наступником. Мугабе звинуватив Мнангагву в спробі державного перевороту. Деякі ЗМІ писали, що президент запідозрив віце-президента в тому, що він спробував захопити владу за допомогою чаклунства. Повідомлялося також, що причиною відставки став конфлікт Мнангагви з дружиною президента Грейс Мугабе. Після відставки віце-президенту довелося виїхати з країни.


Криза в Зімбабве почалася після того, як віце-президента Еммерсон Мнангагву відправили у відставку і він змушений був покинути країну

Криза в Зімбабве почалася після того, як 6 листопада 2017 року віце-президента Еммерсона Мнангагву відправили у відставку і він змушений був залишити країну

Крім Мнангагви переслідувань зазнали також близько 100 чиновників уряду Зімбабве, яких звинуватили в підтримці колишнього віце-президента.

14 листопада 2017 головнокомандувач армією Зімбабве Константін Чівенга звинуватив Роберта Мугабе в політичних чистках і пригрозив втрутитися в конфлікт, якщо Мугабе не виконає чотири вимоги:

- припинити чистки в правлячій партії;

- відмовитися від "дурних висловів" на адресу керівництва армії;

- засудити "контрреволюційні елементи" в керівництві країни;

- надати всім членам правлячої партії ZANU-PF (Зімбабвійський африканський національний союз - Патріотичний фронт, партію очолює Роберт Мугабе - ред.) рівні можливості для участі у позачерговому з'їзді.


Головнокомандувач армією Зімбабве Костянтин Чівенга

Головнокомандувач армією Зімбабве Константін Чівенга

"Ми повинні нагадати тим, хто стоїть за нинішніми махінаціями, що, коли мова заходить про захист революції, військові будуть готові втрутитися без коливань", - заявив Чівенга.

Мугабе не став офіційно відповідати на цю заяву. Замість нього виступило молодіжне крило правлячої партії ZANU-PF, які заявили, що прихильники Мугабе готові за нього померти.

Танки і звинувачення головнокомандувача армією Зімбабве в державній зраді

У той же день очевидці стали повідомляти про танки в околицях столиці Хараре.

Очевидці стверджували, що танки на під'їзді до Хараре розвернулися і попрямували до частини президентської гвардії в передмісті Дзіварасеква на околиці столиці.Після повідомлень про танки в околицях столиці ZANU-PF звинуватила командувача збройними силами в державній зраді. Партія підкреслила, що підтримує "верховенство політики над зброєю", зазначивши, що заява командувача збройними силами Зімбабве Константіна Чівенги говорить про "зраду... підбурювання до державного перевороту". У заяві також говориться, що ZANU-PF не піддасться тиску військових.

Захоплення телерадіокомпанії та затримання міністра фінансів

Вранці 15 листопада стало відомо, що військові Зімбабве взяли під контроль державну телерадіокомпанію ZBC. За даними ЗМІ, під час захоплення кількох її співробітників побили. Після захоплення випуск новин був замінений музичною заставкою.

Крім того, танки з'явилися вже на вулицях Хараре.


На вулицях столиці Зімбабве Хараре з'явилися танки

На вулицях столиці Зімбабве Хараре з'явилися танки

Незабаром генерал-майор армії Зімбабве Сібусісо Мойо виступив зі зверненням до народу країни, в якому пояснив, чому в столицю було введено війська, а також захоплено телецентр.

За його словами, військові на час беруть на себе контроль в країні.Генерал спростував повідомлення про путч, вказавши, що президент країни живий і перебуває в безпеці.

Він додав, що військові мають намір подолати політичну, соціальну і економічну кризу, що посилюється, а потім передати владу цивільному уряду.

"Нашою метою було притягти до відповідальності злочинців в оточенні Мугабе, через яких країна відчуває соціальні та економічні страждання", - сказав він.


Військові захопили телерадіокомпанію Зімбабве ZBC

Військові захопили телерадіокомпанію Зімбабве ZBC

Повідомлялося також, що військові затримали міністра фінансів Зімбабве Ігнатіуса Чомбе.

Арешт Роберта Мугабе і його дружини

Незабаром ЗМІ повідомили, що військові взяли під арешт 93-річного Роберта Мугабе і його дружину Грейс.


Роберт Мугабе і його дружина Грейс знаходяться під арештом

Роберт Мугабе і його дружина Грейс перебувають під арештом

Повідомлялося також, що всім поліцейським, які були у відпустці, наказано негайно повернутися на роботу.

Реакція світової спільноти

Керівництво ПАР висловило стурбованість подіями в Зімбабве. У той же час, влада цієї країни виключили можливість втручання в ситуацію.

Держдепартамент США закликав сторони конфлікту в Зімбабве до мирного вирішення суперечок і заявив, що посольство Сполучених Штатів в Хараре уважно стежить за розвитком подій.

"Ми закликаємо сторони спокійно і мирно підійти до суперечок, слідуючи демократичним, прозорим і конституційним процесам врегулювання розбіжностей", - йдеться в заяві Держдепартаменту.

Зімбабве на карті

НВ