Вагон обмежень та візок особливостей поліграфу: як насправді працює "детектор брехні" (Відео)

5 канал 2
Вагон обмежень та візок особливостей поліграфу: як насправді працює

Пройти перевірку на "детекторі брехні" – це вже звична порада адвокатів своїм підзахисним. У разі, якщо вони наполягають на власній невинуватості. Юридичною мовою це називається судовою психологічною експертизою із використанням поліграфа. Однак доказом у справах тест на поліграфі став нещодавно, тому представники судової ланки і досі не знають – наскільки це позитивний фактор. Детальніше про роботу поліграфа і його вагомість як доказу – дізнавалася Анна Брикова.

Перевірку на поліграфі – знаному у народі як "детектор брехні" – проходять під час працевлаштування до солідних установ. А ще ревнивці перевіряють своїх коханих на вірність. Нерідко поліграф використовується на різних етапах судових розглядів.

Поліграф – це прилад, який реєструє фізіологічні реакції: дихання, тиск, розширення капілярів, рухову активність – усього до дев'яти різних вимірів. Таку процедуру можна пройти лише за письмової згоди особи і дотримуючись певних правил: людина не повинна бути втомленою та не має вживати наркотичні та заспокійливі речовини щонайменше добу.

"Ми не проводимо дослідження, коли у людини є ознаки психічного або психіатричного захворювання, коли це жінка і вона вагітна. Рекомендується проводити дослідження в пору з 9-10 години ранку до 15-16. Після 16-ї не рекомендується, після 18-ї нам взагалі заборонено проводити тестування. Тому що в першій половині дня людина найбільше реактивна. Людина повинна бути здорова, не мати хронічних захворювань, які викликають больові синдроми", – розповідає поліграфолог Володимир Ведмідь.

Спочатку поліграфологи визначають активність людини, а потім переходять до питань по суті. Відповідати можна: так, ні і не знаю. Безперервна процедура триває щонайбільше 2 години. Результати аналізує експерт. Тут можна замовити перевірку в адміністративних та цивільних провадженнях. У кримінальних справах тестування може проводити лише Науково-дослідний інститут судово-медичних експертиз.

"Експертизу Савченко проводить саме Інститут судових експертиз, а не приватні поліграфологи, які можуть виступати як експерти. З 2018-го року ось саме ця норма вступила в дію. А тому зараз велика черга в Інституті судових експертиз", – каже Володимир.

Поліграф

За словами експерта-поліграфолога, у середньому відсоток достовірності пристрою становить 93-95%. Адвокат Олександр Готін у своїй практиці має більше десяти судових справ, де послуговувалися "детектором брехні". До 2015 року результати тесту мали лише інформативний характер, зараз дослідження входить до списку судових експертиз: "Міністерство юстиції включило положення, згідно якого психологічна експертиза, яка проводиться із використанням поліграфа – вона є експертизою і має досить вагому силу в якості доказу.

Таку експертизу наразі роблять лише державні установи або поліграфологи, зазначені у реєстрі Мін'юсту. Решта можуть надавати лише висновок фахівця. Від 2015 року ця перевірка призначається лише за ухвалою суду.

Висновок поліграфолога-експерта – доказ важливий. Однак вирішальним бути не може. "Самі результати поліграфу можуть бути оцінені лише у сукупності з іншими доказами, але сам поліграф – це дослідження емоцій особи на ті чи інші запитання, тобто достовірність її показань. Якщо немає інших доказів, то тільки за поліграфом не можна визначити, що він винуватий", – наголошує суддя Мирослава Омельченко.

За перевірку на "детекторі брехні" під час розгляду справи сплачує держава. Проте суд, ухвалюючи вирок, може зобов'язати замовника відшкодувати витрати. А це – від 2,5 тис. грн до 10 тис. грн.

Анна Брикова, Василь Дендін, Олександр Горнейчук, Дмитро Демішев, "5 канал"