Україна мала б запропонувати МВФ свій варіант повернення позик, – Одарченко

ZIK 3

Україні варто було б запропонувати МВФ свою модель виконання норм економічного зростання і повернення кредитних коштів. Тоді б нам не довелося підвищувати ціну на енергоносії, а разом із тим – і тарифи на газ, як радить Фонд. Адже кредитор – цинічний і обирає найбільш вірогідний варіант, за яким держава змогла б повернути позичене.

Таку думку в ефірі інформаційного проекту «Перші про головне. Коментарі» (щобудня о 13:00-15:00 та 17:00-19:00 на телеканалі ZIK) висловила політичний консультант Катерина Одарченко.

У вимогах МВФ справді є поради, як досягти певних економічних показників для того, щоб виконувати норми економічного зростання і забезпечити державі можливість віддавати кредитні кошти. Та якщо б українська сторона запропонувала свою модель, як досягти зазначених цілей, спеціалісти Фонду уже б розглядали, надається така модель чи ні.

«Свого часу, у співпраці з міжнародними інституціями, влада уже мала аргументи, чому не підвищувати ціну енергоносіїв і не вводити систему субсидіювання. Адже фахівці говорять, що без монетизації субсидій Україна отримає шлях в нікуди», – наголосила Одарченко.

Субсидії – електоральний шлях, щоб сподобатись виборцю. Тож ця стратегія правильна лише електорально, а не з точки зору розвитку країни.

«Нам необхідно казати про комплексні системні зміни. На різноманітних міжнародних платформах говоритимуть: допоки Україна не змінить свій підхід, частина населення, яка платить податки, нестиме на собі все більшу і більшу данину цьому Левіофану – державі, яка абсолютно не реформується», – зазначила експертка.

«Ми могли б переконувати МВФ, що пропонуємо іншу схему. Наприклад, модель прямої монетизації субсидій, стимулювання енергозбереження, залучення «теплих кредитів» і грантів від західних колег. Паралельно із цим би відбувалась інтеграція у Європейське енергетичне товариство і таким чином би й будувався діалог», – додала Одарченко.

Тож Україні не варто «приймати усе, що написали». Адже кредитор є цинічним і обирає найбільш вірогідний шлях до того, щоб держава віддала заборговане.