30 років Сербія перебуває під прихованою окупацією Кремля. Сербський політолог про вплив Росії

Еспресо.TV
30 років Сербія перебуває під прихованою окупацією Кремля. Сербський політолог про вплив Росії

Сербський політолог Венцислав Буїч про російську присутність у Сербії й нелюстрованих посіпак Мілошевіча

Наскільки зараз сильна присутність Кремля у Сербії і його вплив у внутрішній сербській політиці?

Присутність Кремля у Сербії настільки велика, що, наприклад, сербський прем’єр-міністр повинен звітувати перед російським послом Чепуріним, що вона сказала, а чого не сказала, ходить до нього і буквально відчитується.

«Нафтова індустрія Сербії», яку викупила російська фірма «Газпром», і зараз, так би мовити, викачує собі величезний прибуток з Сербії, в тому числі і безжальну експлуатацію сербської нафти. Нафти небагато, але вона є. Вона добувається в такий спосіб, що після них, як-то кажуть, хоч трава не рости.

Просто свого часу злочини і помилки Мілошевича відбувалися значною мірою саме під впливом Кремля, який гарантував і обіцяв йому повну підтримку, в тому числі і військову.

Саме так, вже тридцять років Сербія фактично перебуває під такою негласною, прихованою окупацією Кремля – з того часу, як російське КДБ (тоді було КДБ і фактично залишилось) привело до влади Слободана Мілошевича в Сербії, тобто в колишній Югославії. Вже тридцять років!

Була невелика перерва з жовтня 2000 по березень 2003 року. Але, на жаль, снайпери вбили тодішнього президента Сербії Зорана Джинджича і знову все пішло гірше і гірше. А чому!? Тому що не було люстрації в самій Сербії, залишились всі ті самі обличчя Слободана Мілошевича, вся його свита, і поступово вони повернулись до влади.  

Це мені дуже нагадує нашу, українську ситуацію, коли багато соратників Януковича залишились, як і у випадку зі Слободаном Мілошевичем, і почали готувати ту чи іншу, я не знаю, спробу державного перевороту чи спробу тотального повернення до влади. Як це відбувалося у ситуації в Сербії?

А їх ніхто й нікуди не проганяв, розумієте? Як поверталися? Тодішня опозиція, ось опозиційна коаліція, яка 5 жовтня 2000 року все таки повалила Мілошевича. Чому  повалила? Тому що він сфальсифікував вибори, тобто, він програв, але сказав, що «розумієте, я виграв, я залишаюсь президентом».

Ну, народ сказав «ні, давай-но ти звільняй місце»). Він залишив, але, на жаль, тодішня опозиція, яка прийшла до влади, домовилась з тою колишньою бандою, яка була при владі, отримала від них гроші, і взамін за це вони залишили їх у спокої. Коли вже починається якась угода з дияволом, вона має тенденцію зростати як снігова куля.

Залишили їх при владі, отримали якісь гроші, а потім потихеньку, через кілька років їх дістали. З тих пір все гірше і гірше. Наприклад, навіть свобода ЗМІ зараз взагалі фактично нульова в Сербії і такого не було навіть при Слободані Мілошевичу.

Тобто, фактично реванш колишніх людей з оточення Мілошевича – це гірше ніж режим самого Мілошевича, який був пов'язаний з війною?

Як-то кажуть, не до кінця вилікувана хвороба ще гірша, вона повертається, мутує і насправді вбиває ще гірше. Тому,  дорогі мої українці, вчіться в нас, на наших помилках! Люстрація, люстрація, люстрація!

Я хочу простежити певні паралелі, як може розвиватися той чи інший кремлівський сценарій в Україні, зокрема йдеться про сценарій перевороту у Чорногорії.

Чорногорія врятована, тобто, їй вдалось відбитись, тому що народ на Балканах вже втомився від цих воєн, від з’ясувань, націоналізму. Люди просто хочуть гарно жити, в мирі і в дружбі, повірте. Можливо, якби Кремль спробував провести цю операцію 10 років тому, йому, можливо, б це вдалося. А зараз ні, люди вже не підтримують цього.

Щодо України, то схема та сама – серби їздили в Москву, в Ростов, у різні міста, за ними там стежило КДБ (я їх саме так називаю, хоч вони вже не КДБ, але суть та сама), спостерігали за ними, вербували, навчали, платили гроші, і засилали в Сербію.

Читайте також: Чорногорія в НАТО. Балканський провал Путіна

Це взагалі ганьба - те, що відбувається в Сербії, тобто, Кремль використовує Сербію як плацдарм для дестабілізації всіх Балкан.  Їм не треба вже готувати групу по Сербії, у них тут це вже все є. Тільки чекають, образно кажучи, наказу. На жаль, чи розуміє сербський уряд це, співпрацюючи з ними, наприклад, посилає військових в Сирію, які допомагатимуть російським військовим…

Російським військовим допомагатимуть у Сирії?

Так, ось нещодавня новина – допомагатимуть, всупереч бажанню ЄС і Америки. Я так розумію, що ситуація така: сербський уряд дозволяє все – гей-паради, і таке інше, але, наприклад, протест у підтримку НАТО неможливий.

Я проводив акцію протесту навіть не за НАТО, просто кілька місяців тому був протест у центрі Белграду, проти  того, щоб Російському гуманітарному центру (там пожежники, рятувальники), було надано дипломатичний статус, адже кремлівська сторона вимагає, не просить, а саме вимагає цього. Навіщо йому давати дипломатичний статус!?

Можливо для того, щоб ввести його фактично у ранг резидентури а, можливо, створити ту чи іншу військову базу.

Правильно. Ця база знаходиться в самому аеропорту третього за величиною міста в Сербії Ниш. Аеропорт буквально -  хвилину пішки. Якщо буде дипломатичний статус, що це значить? Усі посилки не можна перевіряти, не можна відкривати. А що там буде, яке застосування буде цим вантажам? Що там!? Можливо, і воєнна техніка.

Потім можна фактично дуже легко його перетворити у військову базу. Я виступав проти, протест організував проти намірів сербського уряду, щоб він надав дипломатичний статус цьому російському так званому гуманітарному центру.

Зі мною поговорили працівники служби безпеки і пояснили, що так, протести можливі, так, ми хочемо в Євросоюз, але в НАТО не можна. Я кажу: «Це не НАТО. Це просто я зі своєї сербської сторони, тобто, нам не вигідно, щоб російський центр отримав дипломатичний статус, надалі це буде і дестабілізація на Балканах».

Тож формально протест дозволили провести, але насправді розігнали всіх, хто хотів взяти в ньому участь, - і журналістів, і людей. По суті вийшов фактично одиночний пікет. Ось, яка сила діє в Сербії. І розвиток подій, по-моєму, йде в гірший бік, особливо після новини, що сербська сторона офіційно відсилатиме сербських найманців, які допомагатимуть російській стороні у самій Сирії.