Порошенко: Підписи під Будапештським меморандумом дають менше безпеки, ніж один-єдиний ядерний заряд

Гордон
Порошенко: Підписи під Будапештським меморандумом дають менше безпеки, ніж один-єдиний ядерний заряд

За словами президента України Петра Порошенка, світ уже ніколи не зможе забути, що підписи під Будапештським меморандумом дають менше безпеки, ніж ядерна зброя. Про це президент заявив на 14-й щорічній зустрічі Ялтинської міжнародної стратегії (YES) "Чи став світ новим? І що це означає для України?" 15 вересня в Києві, передає кореспондент "ГОРДОН".

Порошенко заявив, що світ значно змінився після російської агресії проти України.

"Якщо хтось думає, що коли закінчиться війна в Україні, усе буде так, як раніше, то він помиляється", – сказав Порошенко.

За його словами, неможливо воскресити десятки тисяч загиблих українців.

"Ви не зможете забути, що підписи під Будапештським меморандумом дають менше безпеки, ніж один-єдиний ядерний заряд. Дорогі друзі, майбутнє світу залежить винятково від нас, залежить від нашої безкомпромісної відповіді на дії тих, хто хоче кинути світ знову в темні середні віки. Я переконаний, що саме українська Революція гідності стала "дзвінком будильника" для демократичного світу", – заявив президент України.

За його словами, "Кремль цілеспрямовано намагається обдурити західні демократії", але Майдан в Україні змусив Росію "дати фальстарт, і це сплутало їй усі карти".

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім цього, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу.

Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.

Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які зумовили зміну влади. Екс-генпрокурор Віталій Ярема заявляв, що лише з 18-го до 20 лютого 2014 року було вбито 77 протестувальників, приблизно 700 осіб дістали поранення. Унаслідок Євромайдану з України втік екс-президент Віктор Янукович.