У НАТО закликали РФ розсекретити програму по створенню нервово-паралітичної агента "Новачок"

Гордон
У НАТО закликали РФ розсекретити програму по створенню нервово-паралітичної агента

Уперше з моменту заснування НАТО на території Альянсу у Великобританії було застосовано бойовий нервово-паралітичний агент, створений Росією, повідомляє офіційний сайт Ради НАТО.

У НАТО повідомили, що Великобританія підтвердила використання речовини, розробленої Росією, і поінформувала союзників, що, з великою ймовірністю, Росія відповідальна за це.

"Великобританія підтвердила, що це був невибірковий і безвідповідальний напад на Сполучене Королівство, унаслідок чого життя невинних цивільних осіб наразили на ризик", – ідеться в заяві.

Союзники висловили "глибоку стурбованість" у зв'язку з використанням нервово-паралітичного агента і закликали Росію розглянути питання Великобританії, включно з повним розкриттям програми "Новачок". У НАТО зазначили, що напад був явним порушенням міжнародних норм і угод.

"У 1997 році Конвенція про хімічну зброю стала однією з основ глобального режиму нерозповсюдження. Конвенція забороняє розроблення, передавання і використання хімічної зброї. Держави – учасники Конвенції... зобов'язуються не розробляти, виробляти або іншим способом набувати, не складувати і не зберігати хімічної зброї, не передавати прямо або побічно хімічної зброї нікому. Держави-учасники зобов'язуються не брати участі в жодних військових приготуваннях до використання хімічної зброї", – нагадали в Альянсі.

У НАТО зазначили, що неодноразово засуджували використання хімічної зброї в Сирії і закликали відповідальних осіб притягувати винних до відповідальності.

"НАТО розглядає будь-яке використання хімічної зброї як загрозу міжнародному миру і безпеці", – ідеться в заяві Альянсу.

4 березня 66-річного колишнього офіцера російської розвідки Сергія Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію госпіталізували. Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей повідомила, що, за даними слідства, під час замаху було застосовано нервово-паралітичний агент "Новачок", розроблений у Росії. Вона вимагала від Кремля до вечора 13 березня надати пояснення щодо події, інакше Лондон уважатиме інцидент незаконним застосуванням сили Росією проти Сполученого Королівства.

Позицію Великобританії підтримала влада Франції, США, Німеччини й Австралії.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не буде відповідати на ультиматум Лондона. МЗС РФ висунуло вимогу до Британії надати Росії зразки речовини, якою отруїли Скрипаля.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив 14 березня, що Москва поінформувала Лондон дипломатичними каналами про непричетність до отруєння Скрипаля.

Сьогодні Мей оголосила про вислання 23 російських дипломатів, а також про припинення запланованих двосторонніх контактів із Росією у відповідь на інцидент з отруєнням Скрипаля.