Суд визнав справедливим засекречення електронних декларацій військових прокурорів

Експрес 1
Суд визнав справедливим засекречення електронних декларацій військових прокурорів

Окружний адмінсуд Києва відхилив позов громадської організації "Центр протидії корупції" до головного військового прокурора Анатолія Матіоса та Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК), у якому активісти вимагали скасувати постанову про засекречення декларацій військових прокурорів як протиправну.

Подробиці -- у розмові газети Експрес з Оленою Щербан, юристкою Центру протидії корупції.

-- З якими вимогами ви зверталися до суду?

-- Позов до головного військового прокурора та НАЗК ми подавали ще понад півроку тому. Підставою для цього стало незаконне рішення Анатолія Матіоса приховати від громадськості декларації працівників військової прокуратури. Ми вважаємо таке рішення абсолютно протиправним.

Чому? Тому що, по-перше, закон не дозволяє вилучати з реєстру декларації на чиєсь бажання. По-друге, цей прецедент позбавляє суспільство контролю над майновим станом високопоставлених чиновників, а отже, дає змогу приховати незаконне збагачення посадовців Генпрокуратури.

-- Які аргументи навів суд, відмовляючи вам у задоволенні позову?

-- На переконання суду, засекречення виправдане, оскільки життю і здоров'ю військових прокурорів може загрожувати небезпека як особам, які розслідують злочини Росії в Україні. А публічний реєстр декларацій, мовляв, дає змогу ідентифікувати імена та місце перебування працівників військової прокуратури.

На нашу думку, у суддів не було законних підстав для ухвалення такого рішення. Ми переконані: публікація декларацій жодним чином не загрожує прокурорам, адже даних про адреси, ідентифікаційні номери, номери автомобілів і так не вміщують у публічному реєстрі. Натомість військові прокурори зможуть приховувати свої активи.

-- Чи є підстави сумніватися у невідповідності доходів військових прокурорів і їхнього способу життя?

-- Ось нещодавно журналісти-розслідувачі виявили явну невідповідність доходів і способу життя заступника головного військового прокурора Дмитра Борзих, декларація якого тепер значиться у цих секретних списках.

Зокрема, стало відомо, що Борзих орендує розкішний будинок площею 390 квадратів у Лісниках під Києвом, де проживає разом зі співмешканкою Дарією Поляковою. Вартість оренди цієї розкішної нерухомості -- приблизно 90 тисяч гривень на місяць. Це удвічі перевищує місячну зарплату Борзих! Полякова володіє новеньким авто Range Rover Evoque за півтора мільйона гривень та квартирою в житловому комплексі "Паркове місто" приблизною вартістю три мільйони гривень. Утім цієї інформації Борзих не зазначив у своїй декларації за 2016 рік.

-- Як діятимете далі?

-- Ми готуємо апеляційну скаргу. Вважаємо, що рішення суду, як і у випадку із засекреченням декларацій високопосадовців СБУ (таке рішення Окружний адмінсуд Києва ухвалив у жовтні цього року), абсурдне. Далі звертатимемося з касацією до Верховного Суду. Готові подавати заяву і до Європейського суду з прав людини. Ми вивчали практику ЄСПЛ з цього приводу і переконані, що рішення про законність приховування електронних декларацій, які ухвалюють наші суди, є політичними. Євросуд обов'язково стане на наш бік у розгляді цих справ.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ