У Україні вступила в силу норма про обов'язкову відеофіксації обшуків

Гордон
У Україні вступила в силу норма про обов'язкову відеофіксації обшуків

В Україні введено норму про обов'язкову відеофіксацію обшуків правоохоронцями. Відповідні зміни до закону було опубліковано в офіційній газеті Верховної Ради "Голос України" 6 грудня, вони набули чинності від сьогодні.

Закон вносить зміни до Кримінального процесуального кодексу. Тепер під час судового розгляду та під час досудового розслідування має бути забезпечено повну автоматичну фіксацію судового засідання і процесуальних дій за допомогою звуко- і відеозаписувальних технічних засобів.

Фіксації судового засідання можуть не проводити тільки під час розгляду питання про проведення негласних слідчих дій.

Під час проведення обшуку житла чи іншого приміщення відповідно до змін до закону має обов'язково бути присутнім адвокат.

Усі докази, які правоохоронці одержать із порушенням норм, буде визнано неприпустимими в суді.

Законопроект вводить заборону на тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їхніх частин, мобільних телефонів, окрім випадків, коли вони разом з їхнім вмістом потрібні для проведення експертизи або коли ці об'єкти одержали в результаті скоєння кримінального правопорушення, є засобом або знаряддям його здійснення.

Також електронні носії можуть вилучити, якщо власники обмежують до них доступ правоохоронців.

Кабінет Міністрів для узагальнення інформації про порушення прав громадян правоохоронними органами створює комісію з представників органів державної влади, правозахисників, громадських діячів, організацій у сфері захисту підприємців та визначає порядок її роботи.

Норма про обов'язкову відеофіксацію судових засідань набуде чинності з 1 січня 2019 року.

Закон також забороняє розслідувати кримінальні провадження проти юридичних осіб, якщо раніше справи проти них за аналогічними обставинами було закрито.

8 листопада Кабінет Міністрів України схвалив законопроект, який уводить відео- та аудіофіксацію обшуків у бізнес-структурах. "Коли обшуки бізнесу будуть фіксувати, коли судді будуть усвідомлювати свою відповідальність, ми з перших днів роботи закону зможемо відчути ефект", – заявив під час засідання уряду міністр юстиції Павло Петренко.

16 листопада Верховна Рада взяла за основу й ухвалила в цілому розроблений урядом законопроект про відеофіксацію обшуків. У Кабміні назвали законопроект "антирейдерським", а його мету – недопущенням втручання правоохоронців у діяльність бізнесменів.