Фахівці спецслужби розповіли, як проводять перевірку претендентів на важливі державні посади

Експрес 1
Фахівці спецслужби розповіли, як проводять перевірку претендентів на важливі державні посади
Затримання чиновника Кабміну, що передавав російським кураторам інформацію про діяльність українського уряду, стало шоком для країни. Станіслав Єжов працював заступником керівника протоколу прем'єр-міністра України, зокрема, відповідав за переклад зустрічей з іноземними делегаціями.
Що цікаво, прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив: Станіслава Єжова перевіряли багато разів. А до роботи в протоколі очільника уряду Єжов працював на низці державних посад -- і там теж ніхто його не викрив!
Шпигуна "вели" тривалий час. "Не один місяць ми працювали спільно з СБУ -- вони виконували свою роботу, а ми максимально сприяли -- над тим, щоб все-таки виявити, хто у нас щур. І виявили. І одразу, як було все доведено, він був затриманий", -- сказав прем’єр.
Докладніше про те, як спецперевірки повинні виявляти непевні кадри, а як воно на практиці, -- у нашій розмові із генералами держбезпеки — екс-заступником голови СБУ Олександром Скибінецьким та народним депутатом кількох скликань Григорієм Омельченком.
-- Хто повинен проходити обов'язкову спецперевірку СБУ?
Г. Омельченко: -- Кожна особа, яка на державній службі має доступ до державної або військової таємниці.
-- І що ж включає ця перевірка?
О. Скибінецький: -- Насамперед, перевіряють, чи не було в людини контактів з іноземними спецслужбами. У СБУ цим займається цілий підрозділ.
Г. Омельченко: -- Перевіряють всі моменти, які можуть завадити призначенню на службу в органи державної влади. І не лише саму людину, а й її рідних, близьких.
Обов'язкова перевірка на детекторі брехні за участю психологів та психіатрів. Зважають також на такі нюанси: чи грає людина в азартні ігри, чи робить ставки на тоталізаторі, чи часто відвідує бари та ресторани... І взагалі, як часто вживає спиртне, чи не має схильності до вживання наркотиків.
-- Дуже цікавий момент. Відомо, що дружина Єжова -- росіянка. Хіба це не мало насторожити контррозвідку?
Г. Омельченко: -- Справді, із оприлюдненої біографії Єжова зрозуміло, що він працював у США, його дружина -- громадянка Росії, працює у Штатах. Таких не варто призначати на державну посаду, яка дає доступ до конфіденційних розмов високих посадових осіб під час переговорів тет-а-тет. Якщо нема стовідсоткового переконання, що людина не може бути агентом спецслужби іншої держави, краще її не допускати до державної таємниці. Чому це зробили -- незрозуміло.
-- Як пояснити, що навіть після глибинної перевірки шпигуни все одно можуть потрапляти на високі державні посади?
О. Скибінецький: -- Буває, що спершу людина справді "чиста". Та не можна виключати, що, згодом, коли вона була, приміром, у тривалому відрядженні, її не знайшли російські спецслужби та чимось не зацікавили.
Г. Омельченко: -- Навіть після перевірки не завжди можна виявити, була людина завербована чи ні. Однак на детекторі брехні, проходження якого обов'язкове під час спецперевірки, шпигунів виявляють у 99%. Виняток -- суперпрофі-розвідники, які проходили підготовку у спеціальних закладах за кордоном і натреновані навіть поліграф обманювати. Але такі трапляються хіба як виняток.
Тому у випадку з Єжовим та іншими викритими шпигунами доречно перевірити тих посадових осіб, які давали дозвіл на роботу в держструктурах. І подивитися, як вони вирішували питання -- чи за результатами повної перевірки, чи, може, за чиїмсь клопотанням, після чийогось дзвінка.
Ірина КОВАЛЕНКО, Експрес