Нарешті розкрито таємницю єдиного з Семи чудес світу, що збереглося до наших днів

Експрес 1
Нарешті розкрито таємницю єдиного з Семи чудес світу, що збереглося до наших днів
Піраміді Хеопса -- понад 4500 років, і весь цей час науковцям не давав спокою секрет її зведення. Висувалися навіть версії про чужопланетні технології, які потрапили до рук архітекторів часів фараона! Та нарешті фахівці дізналися правду, пише газета "Експрес".
Цієї осені група археологів під керівництвом французького вченого П'єра Тейла, який присвятив розкопкам на території Єгипту половину свого життя, знайшла давній папірусний сувій в комплексі пірамід Гізи. У документі людина на ім'я Мерер описала подробиці зведення майбутньої гробниці фараона, найбільшої (146,6 метра у висоту) споруди в Єгипті та й у світі на той час.
-- У цьому документі, в оригінальності якого не сумніваються вчені, докладно описано, як уздовж Нілу рили канали, а потім на спеціально збудованих човнах у Гізу з Асуана перевозили гранітні й вапняні брили, блоки майбутньої піраміди, -- розповідає Микола Тарасенко, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту сходознавства НАНУ.
-- Відстань від Гізи до Асуана становить майже 900 кілометрів, а кам'яні блоки важили приблизно 2 тонни кожен. Щоб доправити матеріал на майданчик, єгиптяни відвели воду з Нілу (тодішній клімат це дозволяв) і проклали через плато Гіза штучні канали. Далі поєднали канатами дерев'яні човни, за їх допомогою перевозили блоки до самого підніжжя піраміди.
-- Вражаюче!
-- Так! Якби не звіт Мерера, науковці ніколи не дізналися б про це, адже в єгипетських папірусах досі не знаходили згадок про побудову піраміди Хеопса. Деяка інформація була лише в творах грецького історика Геродота і давніх арабських легендах, але ніхто з них не згадував про канали.
Знахідка групи П'єра Тейла підтвердила гіпотезу переміщення блоків на човнах, яка була вперше висунута в 2013 році. Тоді французькі й єгипетські археологи на березі Червоного моря знайшли папіруси, в яких згадувалася техніка перевезення вапняних брил від каменоломні до піраміди Хеопса. У цих документах йшлося про те, що камінь доправляли по воді, через штучне озеро.
-- А чи відомо, скільки загалом людей будували піраміду?
-- Як припускається, від 30 000 до 50 000 осіб. Це тривало понад 20 років.
Одна команда зі сорока робітників за чотири місяці перевозила в середньому 1000 блоків. Із технологічної точки зору процес був продуманий бездоганно. Вочевидь, архітектор Хеміон -- племінник і візир фараона -- був особою геніальною.
Ірина КОНТОРСЬКИХ