Втрачений назавжди... чи ні?: згорів найстаріший бароковий палац Лівобережної України (Відео)

5 канал
Втрачений назавжди... чи ні?: згорів найстаріший бароковий палац Лівобережної України (Відео)

На Харківщині згорів найстаріший бароковий палац Лівобережної України. З вогнем пожежні боролися майже 18 годин. Усе через те, що загоряння помітили не відразу. В результаті будівля зсередини вигоріла майже вщент. Історики упевнені – садибу не можна реконструювати, а от чиновники твердять – будівлю відновлять.

Місцеві жителі давно побоювалися, що із занедбаною пам'яткою архітектури станеться лихо. "Там увесь час "гніздиться" така не дуже путьова молодь. Часом вони і вночі там, часто ганяємо, коли звідси йдемо. І швидше за все, що це таки трапилось", – вважає директор будинку культури Старого Мерчика Марія Завгородня.

Версія про необережне поводження з вогнем у слідчих – одна з основних. Пожежу помітили надто пізно – рятувальники приїхали її гасити близько опівночі, а остаточно загаласили полум'я лише о 6-й вечора понеділка.

"Загроза було особистому складу, тому що перекриття вже лежало на одному з поверхів, і через п'ять хвилин почало стало руйнуватися повністю. Віконні просвіти у цій будівлі були закладені цеглою, вхід був тільки один, і він до приїзду вже був завалений перекриттями", – звітує помічник начальника ГУ ДСНСУ в області Ігор Лупандін.

Палац у селищі Старий Мерчик є частиною садибно-паркового комплексу. Збудований наприкінці XVIII століття віце-губернатором Слобідської України Григорієм Шидловським у стилі французького класицизму. "Збереження даної садиби, на відміну від величезної кількості інших садиб на Слобожанщині, була набагато вищою, тому що там до кінця 90-х перебував технікум", – зазначає архітектор Богдан Бондаренко.

Головний архітектор області каже, що вогонь лише завершив те, що вже давно руйнували місцеві жителі. Усе, що було всередині садиби, вони розтягли на будівельні матеріали. Палац перебуває на балансі Харківської обладміністрації. У 2007-му її спробували законсервувати. Та грошей на це не вистачило.

"Якщо зараз, в рамках програми, ми знайдемо кошти, хоча б першочергові, ми його повинні відновити", – вважає директор департаменту містобудування та архітектури ХОДА Михайло Рабінович. А от дослідник історії Харківщини Андрій Парамонов іншої думки: "Якщо ви до цього нічого не зробили, то ви зараз тим більше нічого не зробите... Я вважаю, що пам'ятник постраждав безповоротно".

Цьогоріч в обласний бюджет були закладені кошти на підтримку пам'ятки архітектури. Розмір збитків, як і стан самої будівлі можна буде оцінити, коли рятувальники дозволять експертам зайти всередину.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"