"Бульбашка" на ринку нерухомості лусне вже в 2018 році. Скільки коштуватимуть квартири тоді

АСН

Український ринок житлової нерухомості перебуває на межі кризи через величезну кількість пропозицій, більшість з яких не є доступною для пересічного українця. Пропозиція вже перевищує попит в кілька разів, і, за словами експертів, ринок зараз перебуває приблизно у тому ж стані, що і перед кризовим обвалом 2008 року. Так, згідно зі статистикою Мін'юсту, якщо в 2008 році було введено в експлуатацію 94 тис. квартир, то в 2016-му вже 113 тис..

«Ми не знаємо, що збираються робити (з цими квартирами. - АСН) забудовники, які нарощують темпи будівництва», - зазначила президент громадської організації «Ліга експертів України» Світлана Бовсуновська.

Проте представники девелоперських компаній відзначають, що зараз для них на першому місці стоїть проблема зовсім не низький попит, а брак коштів для фінансування проектів. А попит, мовляв, якраз таки є.

"Якщо в 2014 році проблема низького попиту стояла на першому місці, то зараз вона пішла на другий план. Попит є, і поки ми не бачимо передумов для його скорочення", - повідомив керівник департаменту стратегічного консалтингу девелоперської компанії Ростислав Симонов.

З його слів, за підсумками першого півріччя в Києві було укладено 22,6 тис. угод із продажу житла, що на 15% більше, ніж за аналогічний період 2016 року.

Нерухомість як депозит?

У девелоперській компанії прогнозують, що попри значну кількість нової пропозиції житла на ринку забудовники, швидше за все, не будуть знижувати обсяги будівництва в найближчі два роки. Вони вважають, що, не бажаючи нести гроші в нестабільні банки, більшість громадян, що мають заощадження, будуть інвестувати їх у нерухомість.

Втім, тих, хто мають вільні гроші, в Україні з кожним роком стає все менше. Як зазначила президент громадської організації «Ліга експертів України» Світлана Бовсуновська,зараз українці шукають дешеве житло в межах 20 тис. доларів, хоча ще кілька років тому «споживчий кошик» середнього покупця нерухомості становив 100 тис. доларів.

Таку ж тенденцію підтверджують і девелоперські компанії. За словами директора однієї з таких компаній Євгенії Локтіонової, найбільшим попитом зараз користуються квартири вартістю 20-45 тис. доларів.

"50-60% площі в наших проектах займають квартири невеликого розміру, які захоплюють ціновий діапазон саме в 20-45 тисяч доларів", - зазначила вона.

Однак нові проекти можна підкоригувати під потреби ринку. А житло, яке проектувалося і будувалося в останні кілька років, вже стало не актуально. Через це, за словами віце-президента громадської організації «Ліга експертів України» Андрія Гусельникова, забудовники йдуть на будь-які хитрощі, щоб збути застояну нерухомість.

«Якщо на піку продажів у 2007 році було реалізовано за договорами іпотеки 267 тисяч квартир, то в 2016 році в борг купили тільки трохи більше 15 тисяч квартир. При цьому 80% таких угод - це договори розстрочки від самих забудовників», - констатував він.

Крім різних поступок від самих забудовників, падає і сама по собі ціна квадратного метра житла. За даними порталу ЛУН.ua, середня вартість квадратного метра в столичних новобудовах за рік знизилася з 22,5 тис. грн до 21 тис. грн.

Житло на вторинному ринку також подешевшало

За перше півріччя його вартість, за даними ГО «Ліга експертів України», скоротилася в середньому на 9% в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. А за прогнозами віце-президента громадської організації Андрія Гусельникова, до кінця року падіння ціни складе 12%.

Також експерт прогнозує падіння на 7% до кінця року вартості житла і на первинному ринку. При падінні вартості і збільшенні кількості квадратних метрів житла вже в наступному році можна очікувати колапсу в будівельній галузі, вважає експерт з питань нерухомості Ярослав Цуканов.

«Наприклад у Києві різниця (між попитом і пропозицією. - АСН) становить 18-20 разів. Наприклад, при будівництві 200 квартир вдається продати за рік тільки 10... Тому в найближчі два-три роки ми побачимо безліч заморожених будівельних об'єктів, не в силу того, що власники об'єктів хотіли обдурити громадян, а тому що цей бізнес стало зовсім невигідно вести», - зазначив він.

З його слів, на вторинному ринку подібна ситуація не трапиться. Тут ніхто не розоряється - при збільшенні пропозиції падає ціна і продавці або знімають об'єкти з продажу, або намагаються здати квартири в оренду.