Сьогодні в світі з Іваном Яковиною: Вантажівка від Tesla, Трамп і його друзі

Новое Время 2

1. Почати сьогодні хочу з дуже дивною новини з Росії. Там дали рік умовно блогеру Анатолію Плешанова. Строго кажучи, це не дуже велика подія – блогерів в РФ регулярно садять. Тут цікаво інше: Плешанова засудили «за розпалювання ненависті до українців». Так-так, саме так. Три роки тому він публічно обурився, що на допомогу біженцям з Донбасу йдуть гроші з його податків. Російська влада визнала це спробою порушити ненависть по відношенню до українців і запустили кримінальну справу. Сам він вину не визнав, але все одно отримав обвинувальний вирок. Я багато разів намагався проаналізувати зміст цієї події, залишаючись у рамках звичайної людської логіки. Не виходить. Може, у вас вийде.

2. Дональд Трамп, чиї відносини з логікою і Росією теж викликають багато питань, став об'єктом критики з боку колишнього глави ЦРУ Джона Бреннана. На думку цієї людини, Володимир Путін або маніпулює Трампом, використовуючи для цього лестощі, або залякує американського лідера і шантажує його. Як вважає Бреннан, інакше неможливо пояснити те, що Трамп заперечує втручання російських спецслужб у президентські вибори в США в 2016 році. Президент США вже відповів колишньому главі ЦРУ, назвавши його «замовним писакою, який виконує політичне замовлення». Це, загалом, трампова класика. Але у мене, сказати чесно, виникають ті ж питання, що і у Бреннана. Я категорично не можу зрозуміти ніжного ставлення американського лідера до російського. Логіка тут знову буксує.

3. Втім, одним з пояснень може бути дивна тяга Трампа до найменш приємних диктаторів і авторитарних лідерів планети. В Європі йому, крім Путіна, подобаються Марін ле Пен і польські ультраправі. В Азії він дружить з саудівським королем Салманом, керманичем найбільш невільної країни світу (моє оціночне судження). А тепер ось заспівав (у буквальному сенсі) з Родріго Дутерте – філіппінським президентом, який прилюдно зізнавався у вбивствах і зґвалтуваннях. Це дійсно дуже дивна дружба. В Європі філіппінського президента навіть на поріг не пускають, до речі.

4. Саудівська влада, до речі, буквально сьогодні оголосили про зняття блокади з частини морських і аеропортів у Ємені – сусідній країні, якій королівство оголосило блокаду і куди ввело свої війська. Мабуть, несподіваний гуманізм Ер-Ріяда викликано хвилею публікацій про те, що в Ємені через цю блокаду почався дикий масовий голод, накладений на епідемію холери. У цій нещасній країні більше 20 мільйонів людей залишилися без їжі, чистої води, палива, ліків і всього іншого. Ситуація там набагато гірша, ніж, наприклад, у Сирії, але новин звідти доходить трохи – через громадянську війну, саудівську інтервенцію і тотальну блокаду журналісти не можуть там працювати. Треба, правда, відзначити, що розблоковані будуть ті порти, які перебувають під контролем союзників Саудівської Аравії, а велика частина країни так і продовжить жити в умовах гуманітарної катастрофи гігантських масштабів.

5. У Польщі, чиє керівництво також у хороших відносинах з Трампом, на вихідних відзначали День незалежності. Як завжди, там проводилося безліч всіляких заходів, але всі їх затьмарила хода 60 тисяч націоналістів і праворадикалів по Варшаві. Марш отримав неофіційну назву «Біла Європа», в ньому взяли участь і заїжджі нацики з інших країн ЄС. По суті, це була найбільша за довгі роки демонстрація сили праворадикальних і неонацистських груп, що добряче налякала всю Європу. Крім, звісно, польського уряду, якому ця подія дуже сподобалося: влада хвалила його учасників на всі лади, незважаючи на вкрай сумнівні гасла учасників. Для нас важливо те, що там обіцяли «Не забути Львів і Вільно (Вільнюс)», що, загалом, можна вважати неприкритою територіальною претензією відразу до двох країн. Мене дуже турбує те, що там офіційно вітаються гасла про чистоту раси і «польський Львів». Недобре це. Може далеко завести.

6. У сусідній Німеччині, яка за нагоди може нагадати польським ультраправим про Бреслау і Данциґ, дещо інші проблеми. Там вирішили подумати про відмову від восьмигодинного робочого дня. На думку Ради економічних експертів при уряді країни, сидіння в офісі (або стояння біля верстата) з дев'ятої до п'ятої є застарілим і більш не відображає економічних реалій сучасності. Експерти вважають, робочий день повинен бути набагато гнучкішим, а його графік – змінюватися в залежності від поставлених завдань і поточних умов. Обома руками підтримую цю пропозицію. На моє особисте переконання, працювати від дзвінка до дзвінка в офісі і справді дуже важко.

7. Сьогодні Ілон Маск написав у себе в твіттері, що найближчого четверга світові буде представлено електричну вантажівку компанії Tesla, на яку вона покладає великі надії. Маск похвалився, що побачене «підірве ваш мозок, він вилетить з черепа відразу в інший вимір». Треба думати, злегка перебільшує, але видовище все одно обіцяє бути знатним. Я думаю, що вантажівка ця буде якщо не прямо зараз, то в деякій перспективі підтримувати функцію безпілотного руху. Крім того, вона матиме модний футуристичний дизайн і дуже високу потужність. Якщо все піде нормально, то численні американські водії незабаром можуть залишитися без роботи: безпілотна вантажівка зарплату не просить, тому її застосування обіцяє бути набагато дешевшим, ніж традиційної. Загалом, чекаємо четверга.

8. Ну і останнє на сьогодні. У Замбії на півдні Африки дикий слон затоптав двох туристів – з Бельгії і Нідерландів. Причина традиційна: людська, м'яко кажучи, недалекоглядність. Ці хлопці підійшли до слона ближче, щоб його сфотографувати. Слони ж такого не люблять і реагують досить нервово. Результат – двоє загиблих. Якщо будете на сафарі, то в жодному разі не підходьте до диких тварин. Уб'ють. Або зжеруть. Або те й інше. Загалом, не треба. Краще за містом біля річки з вудкою посидіти.