Чи можна цілувати немовлят?

Експрес
Чи можна цілувати немовлят?

26-річна британка Крісталл Гейс наполегливо рекомендує батькам відмовитися від бажання поцілувати новонароджене немовля, щоб урятувати його здоров'я і життя. А все через трагедію, яку їй довелось пережити.

Дев'ятиденний малюк Крісталл потрапив до лікарні з вірусним менінгітом, яким, припускають лікарі, міг заразитись від батьків, коли його цілували.

Дитину з гарячкою госпіталізували, і, на щастя, лікарям вдалося її врятувати.

То невже немовлята з'являються на світ стерильними?

- Ні, це хибна версія. Зрозуміло, що організм немовлят менш стійкий до збудників, ніж у дорослої людини, та якби ми народжувались без імунітету, людство б уже давно вимерло, - каже лікар-неонатолог Лідія Кашлюк. - По-перше, ще під час внутрішньоутробного розвитку плід одержує мамині антитіла, які перші 6 - 8 місяців життя захищають дитину від збудників. До слова, нещодавно вчені впершу дійшли висновку, що амніотична рідина (навколоплідні води) не стерильна, як досі вважалось. Тож навіть під час внутрішньоутробного розвитку плід не цілковито ізольований від мікрофлори дорослих.

По-друге, проходячи родовими шляхами (чи навіть під час кесаревого розтину), дитина контактує з першими мікроорганізмами. А після появи на світ немовля викладають мамі чи татові на груди, їх шкіра не стерильна. Зрештою, у грудному молоці міститься чимало компонентів, які допомагають маленькому організмові протистояти інфекціям.

- То заклик не цілувати новонароджених дітей необгрунтований?

- Його неможливо дотримати (адже це цілком природне бажання молодих батьків), та й немає сенсу. З'явившись на світ, немовля одразу починає контактувати з різними збудинками, і це насправді потрібно організмові. Ми не можемо забезпечити йому стерильні умови, зрештою, це було б шкідливо, адже тоді імунітет не розвивався б.

Скажу більше, в організмі кожної дорослої людини чимало мікроорганізмів та збудників, зокрема таких, як стафілокок чи вірус герпесу, але це не означає, що ми маємо ізолювати від себе немовлят. Навіть коли дитина бере до ротика свої кулачки чи коли її цілує мама - це таке собі тренування, що сприяє зміцненню імунної системи.

- А коли здебільшого немовлята починають хворіти?

- У перші шість місяців вони слабують рідко. А якщо в цей час розвивається важка хвороба (менінгіт чи бактеріальна пневмонія), варто звернутись до імунолога й перевірити роботу імунної системи. Причиною появи таких проблем може бути навіть вроджений імунодефіцит, який не діагностували.

Лариса ПЕЦУХ, Експрес