У грудні українці можуть спостерігати зорепад Гемініди

Експрес
У грудні українці можуть спостерігати зорепад Гемініди
Так званий великий грудневий метеорний дощ розпочався 4 грудня і триватиме понад два тижні. Апогею він сягне в середині першого місяця зими, коли за годину падатиме до 200 метеорів, пише газета "Експрес".
Астрономи кажуть, що такий зорепад -- ефектне видовище. Адже Гемініди рухатимуться з відносно низькою швидкістю і їх буде добре видно на нічному небі. Тож, якщо вірити прикметам, у нас буде можливість загадати потаємні бажання, коли падатиме зірка.
-- Це один з двох найпотужніших метеорних потоків у році, -- розповідає Валерій Касеркевич, науковий співробітник астрономічної обсерваторії національного університету імені Івана Франка. -- Ще один ми спостерігаємо в серпні, це Персеїди.
-- Звідки походить назва зорепаду?
-- Свою назву зорепад Гемініди дістав від сузір’я Близнят (Gemini). Коли спостерігаєш із Землі, здається, що яскраві метеори летять саме звідти, хоча насправді це лише видимість. Метеори Персеїди влітають в атмосферу нашої планети зі швидкістю до 70 кілометрів за секунду, а Гемініди -- до 30 -- 40 кілометрів. Отже, їх можна спостерігати в небі значно довше.
Зорепад помітний на всій земній кулі неозброєним оком. Найкраще метеорити видно за межами великих міст, де мало освітлення. Головне, щоби була сприятлива погода -- безхмарне небо.
-- Чи долітають ці метеорити до поверхні Землі?
-- Ці камінці розміром від кількох міліметрів до декількох сантиметрів переважно згорають, не долітаючи до нашої планети.
Тетяна ВУЙЛОВА