Створені здатні боротися з ВІЛ імунні клітини

Дзеркало Тижня
Створені здатні боротися з ВІЛ імунні клітини

Клітини знищують ВІЛ ще до того, як той встигає зруйнувати імунітет.

Вчені модифікували ДНК імунних клітин таким чином, що вони почали розпізнавати клітини, заражені ВІЛ, і знищувати їх ще до того, як вірус встигне зруйнувати імунітет. Про свою розробку вчені повідомили в журналі PLoS Pathogens.

Дослідники вбудували в ДНК імунних клітин особливу послідовність генів, яка змушує їх виробляти антитіла, здатні приєднуватися до частинок ВІЛ і робити їх "видимими" для імунної системи.

Подібний підхід, CAR-терапія, сьогодні використовується для боротьби з раком, і вчені припустили, що його можна застосувати і для боротьби з вірусом імунодефіциту, здатним, як і багато типів ракових клітин, залишатися "невидимим" для різних компонентів імунітету.

Керуючись цією ідеєю, вчені витягли з крові декількох добровольців здорові Т-клітини, які зазвичай заражає ВІЛ, і обробили їх особливим ретровірусом. Він вставив у них ген, який містив у собі інструкції по виробництву особливого білка, змушує заражені клітини самознищуватися при контакті з подібною Т-клітиною.

Роботу цього "трансгенного" імунітету вчені перевірили на мишах з "людською" імунною системою, попередньо заражених вірусом імунодефіциту. Як показали перші досліди, ці клітини спочатку недостатньо активно нейтралізували інфекцію і часто самі ставали її жертвою, і тому вченим довелося модифікувати їхню генетичну програму і підвищити ефективність її роботи в 50 разів, щоб вона могла ефективно боротися з ВІЛ.

Кінцева версія їхніх імунних клітин, як відзначають вчені, боролася з інфекцією краще, ніж найбільш вдалі антитіла, що виробляються організмом людей з рекордно високою стійкістю до ВІЛ, стримуючи її розвиток протягом життя тварин. Як біологи сподіваються, успішне завершення їхніх дослідів відкриє дорогу для клінічного застосування CAR-терапії ВІЛ вже в найближчому майбутньому.

Читайте також: Вчені дізналися, коли птахи навчилися літати

Раніше повідомлялося про те, що вчені успішно випробували щеплення від ВІЛ. Вчені навчили імунну систему гризунів розпізнавати частки ВІЛ за допомогою "коктейля" з особливих білків, схожих за структурою на частини оболонки вірусу.

За матеріалами: РИА Новости / Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter