Дуда у зверненні до Конституційного суду Польщі оскаржив положення про «бандерівські злочини»

ВГОЛОС

Президент Польщі Анджей Дуда у зверненні до польського Конституційного суду щодо змін до закону про Інститут національної пам'яті просить перевірити, серед іншого, положення про «українських націоналістів».

Про це йдеться у повідомленні, опублікованому на сторінці Конституційного суду Польщі, пише Polsat News.

«Цьому закону закидається невідповідність: ...2) статті 1. п. 1 у частині, що стосується слів «українських націоналістів», і статті 2а у частині, що стосується слів «українські націоналісти», а також слів «і Східної Малопольщі» статтям 2 та 42 п. 1 Конституції у зв’язку зі статтею 31 п. 3 Конституції», – йдеться у повідомленні.

Зокрема, що стаття 2 Конституції РП говорить про те, що Польща є демократичною країною, яка забезпечує виконання принципів соціальної справедливості. У статті 42, п.1 визначається, хто у Польщі підлягає кримінальній відповідальності, а стаття 31, п. 3 Конституції передбачає обмеження щодо користування конституційними свободами людини і визначає, коли такі обмеження можуть наступити.

Зазначимо, що в оновленому законі йдеться про «дії, вчинені українськими націоналістами в 1925 – 1950 роках, що полягають у використанні насильства, терору та інших форм порушення прав людини відносно окремих осіб і груп людей». У законі також зазначено, що такими злочинами були «участь українських націоналістів у знищенні євреїв і вчинені ними вбивства громадян ІІ РП на Волині і в Східній Малопольщі».

Інформація про звернення президента Польщі до конституційного суду названа «Протидією фальсифікації польської історії; захистом доброго імені Республіки Польща та польського народу».

Звернення до Конституційного суду щодо конституційності змін до закону про Інститут національної пам'яті президент Польщі скерував для подальшої перевірки. Воно стосується також положень, котрі впроваджують штраф або до 3 років позбавлення волі за приписування польському народові чи державі відповідальності або співвідповідальності за злочини, вчинені Третім Німецьким Рейхом, із винятком покарання за такі дії у межах наукової чи художньої діяльності.

Як писав «Вголос», 26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті».

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті. У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон.

У вівторок, 6 лютого, Верховна Рада України проголосувала за постанову №7553 про звернення до Польщі через зміни до закону про Інститут національної пам'яті.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підпише закон про Інститут національної пам'яті та скерує його для подальшої перевірки до Конституційного суду.

Сполучені Штати розчаровані тим, що польський президент Анджей Дуда підписав закон, який передбачає покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Натомусть у канцелярії президента Польщі.

У МЗС Франції заявили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті, підписані Дудою, є «неадекватними» та «гідними засудження».