Людвіг фон Мізес – один з найвидатніших економістів 20 століття

Канал 24
Людвіг фон Мізес – один з найвидатніших економістів 20 століття

Народився Людвіг фон Місез у Львові. Батько займався прокладанням залізниці спочатку в Галичині, потім перейшов до Буковини, тож сім’я певний час жила й у Чернівцях. Освіту здобував у Відні, де у 27 років отримає ступінь доктора наук, а у 31 – пише книгу "Теорія грошей та кредиту", яка стає сенсацією у Європі.

Вчений ще тоді застерігав центральні банки не видавати бездумно кредити, адже це мотивує підприємців братися за ризиковані проекти, які в кінцевому результаті завершуються провалом. А коли їх стає багато – у країну приходить інфляція та крах економіки. Про цю книгу заговорять через 2 десятиліття, коли Велика Депресія накриє США.

У 20 роках, коли Європою активно ширяться ідеї соціалізму, Місес доводить, що для економіки це рівноцінно хаосу. В умовах планової економіки неможливо зробити економічні розрахунки, оскільки ціни не віддзеркалюють попиту й пропозиції. Відповідно підприємство не знає у якому напрямку розвиватись.

Читайте також: Абрагам Маслоу – культовий психолог 20 століття, який має українське коріння

Дісталося від Мізеса й нацистським ідеологам. Економіст заявляв, що їхня система мало чим відрізняється від планової економіки. Через свою позицію, у 38-му році вченому доведеться тікати. Спочатку він емігрує до Швейцарії, а звідти – у Штати.

Навіть після еміграції, його ідеї продовжували втілюватись у життя. У Франції економічним радником Шарля де Голя став Жак Рюеф, давній друг та прибічник Мізеса. Йому вдасться переконати президента відмовитись від ідей соціальної економіки. А в Італії після Другої світової війни президентом став Луіджі Ейнауді, ще один друг австрійського економіста.

Наприкінці 80-х навіть затяті прибічники соціалізму були змушені визнати – теорія Мізеса про перевагу вільного ринку таки довела свою слушність. А в Новому Орлеані на щорічних зборах Східно Економічної асоціації, провели захід під назвою "Мізес був правий".