Як наша землячка стала справжньою сенсацією у світовій моді

Експрес
Як наша землячка стала справжньою сенсацією у світовій моді
Чи чули ви коли-небудь про українку Варвару Каринську? Мабуть, ні. А вона свого часу прославилася у Голлівуді, здійснивши справжню революцію у пошитті сценічного вбрання. Жінка навіть отримала "Оскара"! А одяг від Варвари носили найвідоміші голлівудські актори, пише газета "Експрес".
-- Варвара народилася у Харкові 3 жовтня 1886 року, -- розповідає Микола Шемет, біограф, автор книжки про Варвару Жмудську-Каринську. -- Її батько, Андрій Жмудський, був відомим у Харкові купцем. У сім'ї дівчинку змалку вчили вишивати, шити, в’язати... Та це було лише хобі Варвари. Згодом вона здобула освіту юриста.
Після революції 1917 року переїхала разом із сім’єю до Бельгії, потім -- до Парижа, Лондона. Щоб заробити на життя, почала шити костюми для балету. Ось так взяла перше замовлення -- і... усе вийшло! Досить швидко костюмерка стала популярною серед європейської інтелігенції. А перед Другою світовою війною переїхала до Нью Йорка. Там її знали уже як Барбару.
-- І саме там вона прославилася, чи не так?
-- Так! У Штатах жінка мала багато знайомих у театральних колах, які зробили в неї перші замовлення. Так усе і закрутилося. Варвара захопилась шиттям і вже не зупинялась. Вона шила костюми для голлівудських фільмів, мюзиклів на Бродвеї, театральних та хореографічних колективів. Працювала до 91 року!
-- Неймовірно!
-- А за костюм для стрічки "Жанна д’Арк" у 1948 році здобула премію "Оскар". Через чотири роки, у 1952 році, її номінували за костюми до фільму-балету "Ганс Крістіан Андерсен". Для New York City Ballet ця жінка створила близько дев’яти тисяч костюмів! Кравчиня співпрацювала також із художниками-сюрреалістами Сальвадором Далі та Марком Шагалом.
Візитівка нью-йорського балету -- постановка "Лускунчик" одного з найвідоміших хореографів XX століття Джорджа Баланчина. Актори досі використовують усі костюми Каринської!
-- Що такого особливого було у вбранні, яке шила українка?
-- Вона добре розумілася на моді різних історичних епох. Її костюми були дуже стильними і зручними. А ще гармоніювали один із одним, створюючи красиву картинку на сцені. Це захоплювало глядачів. Їй навіть першій у світі дали за це нагороду від хореографічного конкурсу.
Ця жінка -- справжній новатор у світі моди. Каринська почала використовувати спідниці, що не заважали рухам танцівниць. Відмовилася від обручів, незручних корсетів у балеті, а замість цього створила багатошарові спідниці, популярні досі.
Вона надихала багатьох дизайнерів. Скажімо, у Франції за зразками Каринської створював одяг знаменитий Крістіан Лакруа.
Вікторія СЕРЕДА