Вчені з'ясували, за яких умов можливе існування прибульців

ВГОЛОС

Астрономи із США проаналізували різні сценарії виникнення інопланетних цивілізацій і прийшли до висновку, що вони повинні бути вкрай рідкісними, але при цьому здатними налагодити контакт з людиною з будь-якої точки Галактики.

Про це йдеться в статті, опублікованій в електронній бібліотеці arXiv.org, повідомляють РИА новости.

«У травні 1961 року президент Кеннеді заявив про те, що США відправлять людей на Місяць і повернуть їх назад в найближчі 10 років. Ця мрія здійснилася в липні 1969 року, заповнивши одну з важливих сторінок в історії освоєння космосу. В зв'язку з цим дуже складно повірити, що нічого схожого не відбувалося в інших куточках Всесвіту. І тому ми дуже довго думаємо над тим, як говорив ще Енріко Фермі - куди пропали всі ці прибульці?» - пишуть Хорхе Соріано (Jorge Soriano) і його колеги з університету Нью-Йорка (США).

Понад півстоліття тому американський астроном Френк Дрейк розробив формулу для обчислення кількості цивілізацій у галактиці, з якими можливий контакт, намагаючись оцінити шанси на виявлення позаземного розуму і життя.

Фізик Енріко Фермі в відповідь на досить високу оцінку шансів міжпланетного контакту за формулою Дрейка сформулював тезу, який зараз відомий як парадокс Фермі: якщо інопланетних цивілізацій так багато, то чому людство не спостерігає жодних їх слідів? Цей парадокс вчені намагалися вирішити безліччю способів, найпопулярнішим з яких є гіпотеза «унікальною Землі».

Вона говорить про те, що для появи розумних істот необхідні унікальні умови, по суті, повна копія нашої планети. Інші астрономи вважають, що ми не можемо зв'язатися з інопланетянами, бо галактичні цивілізації або зникають дуже швидко, щоб ми могли їх помітити, або ж тому, що вони активно приховують своє існування від людства.

Соріано і його колеги вирішили з'ясувати, чому ми досі не натрапили на братів по розуму, і прорахували різні варіанти їх еволюції і часу існування.

У цих розрахунках вчені спиралися на дві прості речі. По-перше, не всі населені планети можуть стати притулком для розумного життя, а по-друге, середній час їх існування може сильно варіюватися в залежності від частоти виникнення гамма-спалахів, вибухів наднових і інших галактичних катаклізмів, здатних знищити життя на окремо взятій планеті .

Керуючись цими ідеями, вчені спробували примирити парадокс Фермі і формулу Дрейка, прорахувавши сценарії існування інопланетян, які б відповідали і тій, і іншій ідеї. Для цього дослідники додали в формулу Дрейка два нові параметри - частку «розумних» цивілізації, що володіють засобами міжзоряного зв'язку, і час їх існування.

Як показують розрахунки, розумні, але невидимі для нас цивілізації прибульців дійсно могли, або можуть існувати в нашій Галактиці, однак частка їх серед загального числа розумних інопланетян буде вкрай малою - близько 0,5%. Це помітно ускладнює їх пошуки і пояснює те, чому ми не спостерігаємо їх сьогодні.

При цьому, час існування цивілізацій може бути досить великим - близько 300 тисяч років. Тому вони в принципі могли б налагодити контакт з людством з будь-якої точки галактики, якби знали про його існування. Пошук їх слідів, як вважають Соріано і його колеги, буде можливий тільки в майбутньому, коли спадкоємці сучасних космічних телескопів НАСА відкриють більше число «двійників» Землі і повноцінних аналогів нашої планети.

«Вголос»