2017 рік увійде в історію як один з найспекотніших

Експрес
2017 рік увійде в історію як один з найспекотніших
Поступається він лише 2016-му. Про це заявили представники Всесвітньої метеорологічної організації на конференції ООН з клімату, яка стартувала у Німеччині. Науковці майже 200 країн зібралися в Бонні, щоби підтримати Паризьку кліматичну хартію.
У доповіді, яка прозвучала на конференції, йдеться про те, що глобальна середня температура з січня по вересень цього року була на півградуса за Цельсієм вища, ніж у середньому за 1981 - 2010 роки.
"Поки що 2016-й і 2017-й - найтепліші за весь час системних метеорологічних спостережень, що розпочалися ще наприкінці XIX століття, - розповідає Надія Артем'єва, експерт з питань адаптації до зміни клімату Національного екологічного центру України. - Цього року декілька місяців поспіль науковці фіксували рекордну температуру в різних куточках планети. Це призвело до погодних аномалій. Зокрема, відчутно збільшилася кількість ураганів, згадайте лиш ті, які пройшли восени східним узбережжям Північної Америки. Такої кількості наближених у часі стихійних лих науковці не пам'ятають. Це і є ті перші руйнівні прояви глобальних змін клімату, якими нас тривалий час лякали".
- Паризьку угоду більшість країн ратифікувала ще торік. Коли вона почне діяти і коли ми побачимо ефект від спільних заходів протидії змінам клімату?
- На це потрібен час. Поки що рівень парникових газів в атмосфері далі підвищується. Якщо порівнювати з минулим роком, він зріс на 10 проміле, тобто з 406 до 416 частин на мільйон. Це просто шалені темпи. (півтора століття тому цей показник був на рівні 250 проміле. - Авт.). А це основна причина парникового ефекту і глобального підвищення температури на планеті.
- Як Україна протистоїть кліматичним змінам?
- Наша країна ратифікувала згадану угоду ще торік. Зокрема, ми зобов'язалися до 2025 року зменшити кількість викидів парникових газів до 60% рівня 1990 року. Але потрібно розуміти, що в 2017 році кількість викидів парникових газів в Україні становить лише 40% рівня 1990 року. Тобто тоді як провідні країни світу роблять усе можливе, щоб скоротити викиди парникових газів, ми дозволили собі їх збільшувати.
Юлія СКОРИК, газета Експрес