Чорновіл: Шанси Росії нехай не через двері, так хоча б через вікно, залізти назад в ПАРЄ відстрочені десь на півроку – рік

Гордон
Чорновіл: Шанси Росії нехай не через двері, так хоча б через вікно, залізти назад в ПАРЄ відстрочені десь на півроку – рік

Більшість членів Парламентської асамблеї Ради Європи дотримується позиції, що про повернення російської делегації в ПАРЄ зараз не може бути і мови, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.

"Екс-президент ПАРЄ Педро Аграмунт свого часу намагався тихесенько внести зміни в регламент. Але зараз це не пройде. Ми ж пам'ятаємо, який тоді вибухнув скандал. У підсумку за відставку Аграмунта проголосувала навіть його рідна Європейська народна партія. Тобто сьогодні нишком ніхто не ризикне це повторити. Спочатку треба створювати робочу групу. Цього досі не зроблено. Навіть підготовчу роботу для повернення РФ у ПАРЄ зараз заблокувала абсолютна більшість членів цієї організації. По суті, шанси Росії нехай не через двері, то хоча б через вікно залізти назад у ПАРЄ відстрочили десь на півроку–рік. Більшість членів організації продемонструвала: поки РФ вчиняє дії, що суперечать принципам асамблеї, про повернення її делегації не може бути й мови", – підкреслив політолог.

За його словами, лобісти Росії в ПАРЄ зараз активно відстоюють інтереси Москви.

"Ми бачимо, що РФ по максимуму використовує всіх своїх лобістів у ПАРЄ. Це ультраправі та ультраліві фашистські і нацистські партії Європи, які є в асамблеї. Вони намагаються відстоювати інтереси Росії. Те саме можна сказати і про партію прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, яка зараз найбільше намагається вколоти Україну. Ці політсили будуть до останнього відпрацьовувати російські гроші. До того ж вони зацікавлені в поверненні делегації РФ. Тоді в них буде хоч якась консолідована сила. Зараз це складно уявити, оскільки у них є претензії одне до одного. Наприклад, Румунія фактично ліквідує угорську нацменшину на своїй території. Поки що їхнє протистояння не таке помітне, тому що вони об'єдналися проти України. Але потім обов'язково до цього ще повернуться", – заявив Чорновіл.

Він не відкидає, що наразі РФ не зацікавлена в поверненні своєї делегації в ПАРЄ.

"Про те, як Росія працює зі своїми сателітами в Європі, тільки ледачий не говорить. Тому найближчим часом у ПАРЄ напевно лунатимуть критичні заяви на адресу України. Однак про повернення в організацію РФ мова зараз не йде – це нереально. Чого хоче Москва, сказати складно. Низка представників РФ каже, що хотіли б повернутися в ПАРЄ. Як мінімум тоді вони зможуть упливати на перебіг голосування з деяких питань. Є й інша версія: росіянам потрібен сам процес, а не конкретно повернення в ПАРЄ. Тобто вони будуть розповідати, що їх образили, весь світ проти них. Це, зокрема, потрібно і для використання всередині самої РФ: мовляв, ми маємо показати їм усім кузькіну мать. У цьому разі росіянам, по суті, важливо просто здійняти шум", – зазначив політолог.

На його думку, Україна має наполягати на тому, що російська делегація не може повернутися в ПАРЄ до повного звільнення українських територій, які наразі під окупацією РФ.

"Росія дуже корумпувала апарат Ради Європи. Часто на голосуваннях проукраїнські і проєвропейські позиції мають серйозну підтримку. Однак під час їхнього розгляду в апараті Ради Європи або ПАРЄ виникають проблеми – ми бачимо абсолютно проросійську позицію. Що стосується України, то ми дали чітко зрозуміти: права будь-якої країни в Раді Європи пов'язані з обов'язками. Країна, яка руйнує і не дотримується цих правил, у ПАРЄ бути не може. Коли РФ припинить окупацію територій України, їхня делегація зможе повернутися в ПАРЄ. Якщо їх повернуть до асамблеї раніше, значить, ПАРЄ визнає, що в Європі можна діяти так, як Росія. Україна має дотримуватися лінії: РФ іде з Донбасу та Криму – ласкаво просимо в ПАРЄ", – резюмував Чорновіл.

11 жовтня ПАРЄ ухвалила резолюцію 2186, у якій ідеться про необхідність гармонізувати правила участі та представництва країн-членів в обох статутних органах ради – ПАРЄ і комітеті міністрів. Ця резолюція може допомогти повернути в зал засідань російську делегацію. Майже всі поправки, запропоновані українською делегацією, було відхилено.

Постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба повідомив, що Україну "схиляють" до компромісів у питанні повернення росіян у ПАРЄ. За його словами, "ціною за повернення Росії" цікавляться у нього останні два тижні.

Кулеба зазначив, що 12 жовтня на засіданні спільного комітету ПАРЄ та комітету міністрів Ради Європи відмовилися створювати робочу групу, яка фактично мала шукати шляхи реформи Ради Європи під повернення Росії.

Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку військових дій на Донбасі. 28 січня 2015 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, у якій продовжила санкції проти Росії і позбавила її права голосу до квітня.

На знак протесту делегація РФ заявила, що припиняє свої контакти з ПАРЄ.

Протягом 2016 року і дев'яти місяців 2017-го делегація РФ не брала участі в роботі асамблеї.