Світу варто ретельніше вивчити кризовий досвід минулого - економіст

Дзеркало Тижня 1
Світу варто ретельніше вивчити кризовий досвід минулого - економіст

За словами Кругмана, всі нові виклики, з якими зіштовхнувся сьогодні світ, зовсім не нові.

 На думку лауреата Нобелівської премії з економіки Пола Кругмана, нинішні часи найкраще описують дві фрази: "Це не рецесія твого батька, це рецесія твого діда" і "Пошуки рішень для нових викликів дуже часто означають читання старих книжок".

Про це він сказав на саміті YES в Києві. На думку Кругмана, відповідь на питання, чи живемо ми в новому світі, проста: "Ні!". Але з економічної точки зору, сьогодення відрізняється від того, яким воно було у недавньому минулому.

"Хтось скаже, що зараз світ зіштовхнувся з тим, що правила перестали працювати. Але це не так. Ми пережили кризу, яка в чомусь нагадує те, що ми вже бачили в 30-х роках в США і Європі. Але я би сказав, що зараз настав золотий час економічних істориків. Оскільки вони можуть точно сказати, що вже відбувалося і як з подібним впоратися сьогодні", - сказав Кругман.

Він зауважив, що 10 років тому людство по-іншому оцінювало найближче майбутнє. В політичних, економічних колах, а також в масовій культурі часто говорили про тотальну глобалізацію, відсутність кордонів і безперешкодний рух товарів і капіталів. Також часто говорили про те, що технології повністю змінять життя.

"Але що сталося насправді? А сталася економічна криза. Ніхто не чекав цього, хоча подібні випадки вже, безумовно, траплялися. Дехто, звісно, передбачав кризу, але ці люди також говорили і про інші божевільні речі, які ніколи не материлізувалося. Тож їх ніхто не слухав. Економічна крази, яку світ пережи у 2009-му, дуже схожа на паніку в США у 30-х чи кризу в 1997-му. І от через неї ми опинилися в світі з низькими процентними ставками. Ми таке теж вже бачили", - наголосив економіст, додавши, що це вказує на необхідності ретельніше вивчати досвід економічної історії заради швидкого вирішення проблем сучасності.

"Нам заважає бути ефективними бажання бачити речі безпрецедентно новими. Але нічого нового насправді не відбувається. Безумовно, криза в Японії 1990-х роках може бути для нас сьогодні хорошим прикладом, як впоратися з труднощами через розвиток інтернету і технологічний прогрес. " японців не було інтернету в 90-х, вони не могли передбачити сучасні проблеми. Але їхній приклад все одно багато про що говорить нам сьогодні. Тому що безумовно, технології закривають певні робочі місця. Але також з'являються людські ресурси, які насправді можна використати", - сказав Кругман.

Він також зробив невеликий "відступ" від суто економічних питань, і звернув увагу, що в 30-х роках минулого століття радикальні небезпечні ідеології з'явилися саме через непродуктивність деяких країн. І сьогодні відбувається дещо схоже.

Нобелівський лауреат з економіки Пол Кругман також зізнався, що здивований економічною стабілізацією України. Але при цьому він зауважив, що Київ насправді нічого надзвчайного не зробив. Він лише використав практики, які в минулому показали свою ефективність.

Нагадаємо, що на початку року в ООН зазначали, що в Україні у 2017 році прогнозується зростання економіки до 2%. За прогнозами експертів організації, рівень інфляції в 2017 році складе 12,7%, зростання ВВП у 2018 році становитиме 3,2% за інфляції на рівні 8,6%.

За матеріалами: DT.UA / Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter