Історія має значення. Що відбувається в Польщі, - міжнародний експерт

Новое Время
Історія має значення. Що відбувається в Польщі, - міжнародний експерт

Історія має значення. Пам'ять – важлива річ. Незалежність – безцінна, особливо для Польщі.

Щорічно 11 листопада поляки виходять на вулиці Варшави. Це дата, яка не може бути стерта в польському календарі. У 1918 році країна, нарешті, возз'єдналася, після того, як в 1772-му, 1793-му, а потім ще раз в 1795-му роках була розділена між Австрією, Пруссією і Росією. Після третього поділу Польща фактично припинила своє існування.

Однак в 20 столітті Польща недовго залишалася незалежною. Під час Другої світової війни країна була окупована нацистською Німеччиною. Потім послідувала радянська окупація, яка тривала до 1989 року. Не дивно, що 11 листопада має значення для країни, яка в 2004 році стала членом Європейського союзу.

Польща повернулася до Європи, але відносини правлячої партії «Право і справедливість» з Брюсселем, в кращому випадку, зараз дещо двозначні. А в гіршому – мають конфронтаційний характер. Йдеться про те, як польський уряд дотримується норми верховенства закону.

Звучали прокльони на адресу біженців

Показовою стала демонстрації у Варшаві 11 листопада. За різними оцінками в польській столиці зібралося від 50 до 60 тисяч осіб, багато хто прийшов з сім'ями. Але людей було менше, ніж в минулому році, коли на демонстрацію вийшли 90 тисяч осіб.

Святковим приводом вирішили скористатися близько однієї тисячі представників неонацистських рухів, які щорічно збираються в День Незалежності Польщі для проголошення власних гасел. На їх плакатах були слова про «білу Європу братніх народів», «про чисту кров і ясні голови». Деякі демонстранти прийшли з прапорами, на яких були зображені кельтські хрести – символ переваги білої раси. Це дуже нагадувало виступи правих радикальних рухів у США.

За словами очевидців, під час демонстрації постраждала група жінок, яких назвали «повіями» і побили. Звучали прокльони на адресу біженців. День Незалежності все більше привертає ці крайні праві рухи, і не тільки з Польщі, але й з інших країн. Тому багато людей стали боятися відвідувати такі заходи.

Петро Сташинський, заступник головного редактора Gazeta Wyborcza в інтерв'ю незалежному каналу новин TVN24 розповів про атмосферу і ті гасла, які використовують праві радикали. Він просто безпосередньо процитував їх висловлювання. Але спікер польського Сенату Станіслав Карчевський заявив, що він би подав скаргу в прокуратуру проти «нецензурної лексики» Сташинського, яка прозвучала на телебаченні.

Справа в тому, що польське законодавство забороняє пропаганду символів неонацизму, фашизму чи комунізму. Однак після попередніх демонстрацій за участю ультраправих уряд Польщі не почав жодного судового розгляду проти тих, хто розмахував такими символами. І це мало свої наслідки.

По-перше, багато звичайних людей відмовилися від участі в святкуваннях 11 листопада через неприйняття насильства. По-друге, демонстранти могли зірвати урочисті події і залишитися безкарними. По-третє, польське суспільство стає все більш поляризованим. З'явилися ті, хто все більш скептично ставиться до європейських цінностей і ті, хто хоче дотримуватися правил пристойності і терпимості. Здається, третього не дано.

У відповідь на події 11 листопада спочатку польський консервативно-націоналістичний уряд спробував зайняти крайню праву позицію, на відміну від президента Анджея Дуди, який сказав, що в Польщі немає місця ксенофобії та антисемітизму. Але після протестів Американського єврейського комітету у Варшаві і МЗС Ізраїлю уряд Польщі змінив свою риторику. Тож критика ззовні явно має значення.

Міністерство закордонних справ Польщі засудило расистські та антисемітські гасла. У заяві МЗС говорилося про те, що демонстрація була «великим святом для поляків, які мають різні погляди, але спільні цінності». Проте, польський уряд і парламентарії все ще стверджують, що журналісти, на зразок Петра Сташинського, не повинні відкрито і привселюдно описувати те, що вони бачили і чули.

Хоча зараз польському уряду більше, ніж будь-коли необхідно говорити про ці вкрай праві рухи і засуджувати їх. Необхідно приділити увагу впливу соціальних мереж. Це потрібно, щоб святкування Дня Незалежності стало для Польщі та Європи дійсно святковим.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригинал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени