Дiти, якi часто мають нежить та змушенi дихати ротом, гiрше навчаються у школi

Експрес
Дiти, якi часто мають нежить та змушенi дихати ротом, гiрше навчаються у школi

Дехто з батькiв вважає, що постiйний нежить у дiтей -- цiлком  нормальне явище. Мiж тим, це може навiть вплинути на розвиток дитини. Адже пiд час дихання ротом мозок недоотримує кисень, внаслiдок чого розвивається кисневе голодування. Це, до речi, стосується i дорослих.

Тому будь-який нежить, який триває бiльше тижня, є не просто неприємним симптомом, а запускає низку небезпечних змiн в орагнiзмi. Крапати у нiс бiльше п'яти днiв не можна, дихати ротом також -- а що ж тодi? Про це розпитуємо Iгора Цебрика, лiкаря-оториноларинголога.

-- Чи справдi дихання ротом може впливати на дiяльнiсть мозку?

-- Доведено, що пiд час дихання ротом мозок недоотримує кисень, вiд гiпоксiї страждають i нервовi клiтини. А тому школярi, що часто мають нежить, гiрше вчаться, мають проблеми з пам'яттю, швидше втомлюються, страждають вiд безсоння. Крiм того, такий "стиль" дихання пiдвищує ризик вiрусних iнфекцiйних захворювань. Коли холодне повiтря проходить через нiс, воно зiгрiвається та очищується, а от коли через рот -- вiдразу потрапляє у горло, спричиняючи запалення.

До речi, дихання ротом навiть може призвести до формування неправильного прикусу у дiтей, а постiйне поверхневе дихання (адже повноцiнного вдиху ротом не зробиш) викликає аномалiї будови грудної клiтини, а в окремих випадках -- анемiю.

-- Але ж люди дихають ротом не з власної волi. Що ж робити, коли нiс закладено, а нiс вже не пробивається жодними краплями?

-- Загалом, користуватися судинозвужувальними краплями можна не довше п'яти днiв. Пiсля того настає медикаментозний чи алергiчний нежить, i краплi лише викликатимуть ще бiльший набряк, погiршуючи стан. До того ж, такi препарати звужують судини не тiльки в носi, але й у всьому органiзмi, що приводить до  пiдвищення тиску i навiть серцевих аритмiй.

Якщо нежить не подолано за 5-7 днiв, можна говорити про розвиток ускладнень. В цьому випадку краплями вже не зарадиш. Треба йти до спецiалiста, який призначить вiдповiдне лiкування, можливо навiть з застосуванням антибiотиками.

-- Можливо, помiчними стануть iнгаляцiї, сидiння над парою?..

-- Такi процедури бiльш доречнi при захворюваннях горла -- ларингiтах, трахеїтах. Щодо носа, то тепловi процедури лише викличуть гiперемiю, посилять набряк. От що можна порекомендувати -- спреї та основi морської води або промивання носу сольовим розчином. Пiсля подолання гострого стану лiкар може призначити фiзiопроцедури -- дiю ультрависокочастотним струмом (УВЧ), тубус-кварц тощо.

-- Якщо у людини нежитю нiби-то i нема, а вона продовжує дихати ротом -- на що це може вказувати?

-- Носове дихання порушене при запаленнi навколоносових пазух (гайморит, фронтит, синусит), при застiйних явищах у гратчастому лабiринтi носу. Дихання ротом може вказувати на наявнiсть полiпiв у носовiй порожнинi, а також на викривлення носової перегородки.

Якщо дитина дихає ротом, це може свiдчити про проблеми з аденоїдами. При цьому гiпертрофована тканина перешкоджає нормальному диханню i ковтанню їжi, а також спричиняє патологiчнi змiни у носi та гортанi. Це важливо визначити якомога ранiше, адже далеко не завжди потрiбне видалення аденоїдiв -- лiкування спрямоване на усунення запального процесу в них.  Тому, якщо нежить довго не минає, краще не експерементувати -- покажiться спецiалiсту, який допоможе вiдновити носове дихання залежно вiд причини.