Війна без оголошення війни. Чого чекати від нового закону про Донбас, - політолог

Новое Время 1

Офіційного тексту законопроекту про реінтеграцію Донбасу поки немає, ескізний же варіант бачили всі. Очевидно, що робота над ним ще не завершена, в першу чергу термінологічна. Однак є кілька ключових ідей, які майже напевно будуть включені в цей документ.

По-перше, він повинен стати альтернативою ініціативи Оксани Сироїд з акцентом на те, що мова йде не про відмову від цих територій, мовляв, нехай Росія займається ними, вони просто фіксуються як окуповані. Судячи за різними джерелами, новий законопроект теж назве тимчасово неконтрольовані території окупованими, але при цьому буде поставлена мета - повернути ці території. Про це свідчить навіть назва: або про реінтеграцію, або про відновлення територіальної цілісності і суверенітету України. Фіксація статусу непідконтрольних Україні територій - одна з важливих завдань законопроекту.

Фіксація статусу непідконтрольних Україні територій – одне з найважливіших завдань

По-друге, законопроект передбачає трансформацію правового режиму АТО в якийсь новий правовий режим. Оскільки в громадській думці АТО критикується - пора називати війну війною - в новому законі буде зроблена спроба назвати події, що відбуваються на Донбасі війною, але без оголошення війни. Трансформація режиму АТО пройде саме в цьому напрямку. Фактично, легалізують участь збройних сил у відбитті російської агресії і створять новий оперативний штаб. Судячи з усього, в прифронтових районах Донбасу буде введений новий правовий режим з елементами воєнного стану. Воєнний стан може бути розширено на інші регіони в разі загострення військових дій.

Новий законопроект повинен назвати війну війною, але без оголошення війни, щоб це не стало приводом для ескалації і нового загострення. Крім того, законопроект надасть президенту більше повноважень по оперативному відбиттю російської агресії.

Західні партнери, перш за все європейські, оскільки у американців зараз дещо інші інтереси - також висловлювали деякі побажання з цього приводу, закликаючи законодавчо відреагувати на нові реалії. Зокрема, на дії російської сторони: визнання документів ЛНР і ДНР, захоплення українських підприємств в зоні конфлікту і т.д. Крім того, потрібно було уявити офіційну альтернативу законопроекту Оксани Сироід, суперечить Мінським угодами.

Тому неконтрольовані території будуть позначені як тимчасово окуповані, але це повинно бути зроблено так, щоб зберегти відмінність між статусом окупованого Криму і непрямою окупацією Донбасу.

Що стосується візиту Петра Порошенка до Вашингтона, то не думаю, що він безпосередньо пов'язаний з цим законопроектом. Українська делегація, звичайно, проінформує про цю ініціативу, пояснить її, але прямого зв'язку тут все ж немає. Ці дві події просто збіглися за часом, адже те, що візит може відбутися на цьому тижні, стало відомо 7-10 днів тому.