Турчинов: на початку російської агресії очікувався наступ 200-тисячного війська РФ з півночі та сходу України

5 канал 1
Турчинов: на початку російської агресії очікувався наступ 200-тисячного війська РФ з півночі та сходу України

Росія відпрацьовувала захоплення української території на спільних із Білоруссю військових навчаннях ще у 2013 році. Про це повідомив секретар РНБО Олександр Турчинов під час допиту в Оболонському районному суді, в якому нині розглядають справу про держзраду президента-втікача Януковича.

За його словами, під час навчань, зокрема, моделювали ситуацію, коли дружня країна звертається до Федерації з проханням допомогти у відновленні порядку в країні та побороти терористичні угруповання, які захопили центральні органи влади. Водночас, за свідченнями Турчинова, анексія Криму почалася ще 20 лютого 2014 року. Але це була закрита фаза операції. Про неї ніхто не знав. Відкрито анексовувати півострів почали уже 27 лютого. Зокрема, захопили Верховну Раду Криму.

"Підготовка була достатньо серйозна і дуже багато було представників силових структур України, які працювали в Криму і військових вищого офіцерського складу, в тому числі було вже завербовано російськими спецслужбами, російським Генштабом і тому дуже масово розпочалася зрада, масово почався перехід на бік агресора. І це була одна з найголовніших проблем, з якою ми зіштовхнулись після того, як нам стало відомо про початок агресії РФ, про початок окупації Криму", - зазначив секретар РНБО Олександр Турчинов.

Крім того, колишній в.о. президента України заявив, що на початку російської агресії очікувався масований наступ 200 тис. військовослужбовців РФ з півночі та сходу України. За його словами, 5 тис. боєздатного війська Збройних сил України перекинули на захист рубежів з півночі та сходу, тому в Криму не було кому протистояти російській агресії.

Турчинов відзначив, тодішній міністр оборони Ігор Тенюх доповів на засіданні РНБО 28 лютого 2014 року, що реально можна було зібрати не більше 5 тис. боєздатних військових, а тоді найбільшою загрозою було вторгнення росіян на материкову частину України. Тому учасники засідання РНБО ухвалили рішення перекинути боєздатні підрозділи на схід та північ для захисту від нападу Росії з цих напрямків.

Раніше генерал-полковник, перший заступник секретаря РНБО Михайло Коваль зазначив, що Росія використала фактор Олімпіади в Сочі, щоб посилити свою військову міць у Криму.