Яків Гімпель – львів’янин, який перетворив мультяшних персонажів на віртуозів фортепіано

Канал 24 1
Яків Гімпель – львів’янин, який перетворив мультяшних  персонажів на віртуозів фортепіано

Всесвітньо відомий піаніст Ланг Ланг з Китаю запевняє, що стати музикантом його надихнув мультик "Том і Джері", де кіт віртуозно виконував твори Шопена. Мало хто знає, але так блискучо зіграти свою роль Том зумів завдяки уродженцю Львова.

Яків Гімпель виріс у музичній сім’ї. Тож не дивно, що за клавіші сів уже в шість років, а за два роки вже стояв на сцені. Рідний брат був скрипалем, вони часто виступали в парі. Напередодні Другої світової брати емігрують у США, так і врятувалися. А от їхню мистецьку родину знищили: у нацистських таборах і в радянських в’язницях.

Читайте також: Наталя Жаркова – головна "русалка" українського спорту

Здобути популярність у Штатах виявилося непростим завданням, а з такою сором’язливістю, як у Якова, то і поготів. Про його віртуозність знали, але у вузьких колах. У 1946 році Гімпеля несподівано запросило на кіностудію Warner Brothers. Там саме готували мультфільм з Баґсом Банні, де він мав зіграти угорську рапсодію Ференса Ліста. Піаніст мав не лише відтворити мелодію, а й стати моделлю для мультиплікаторів. Самому ж Якову такий вид підробІтку не надто подобався.

Якось соромно після всіх консерваторій та філармоній перетворюватися на зайця, тож попросив не вписувати його ім’я в титри.

Інша справа фільми. У Голлівуді одразу полюбили львів’янина. Той легко імпровізував, підлаштовував твори під потрібний настрій і забаганки режисерів. На його рахунку робота над майже десятьма стрічками.

Читайте також: Джозеф Конрад – класик британської літератури з українським корінням

Здавалось, про мультики можна забути, але у 1953 році до нього знову звернуться по допомогу. Цього разу студія Metro-Goldwyn-Mayer. За задумом, Том мав зіграти імпровізації на твори Шопена. Працювали за вже знайомим сценарієм: спочатку запис музики. А потім вже на камеру Гімпелю потрібно було зіграти ці ж мелодії, але комічно жестикулюючи і кривляючись. Мультиплікаторів цікавило все: найменший рух руки і пальців. Цього разу піаніст не збирався приховувати своє ім’я і воно таки з’явилось у титрах.

Мультик вийшов настільки гарним, що отримав статуетку Оскара. Яків продовжував гастролювати Штатами та Європою, але зіркою першої величини так і не став. Парадоксально, але те, чого він соромився, зрештою і збереже його ім’я в історії.