Щоб позбутися болю у вусi, спочатку вилікуйте ніс

Експрес
Щоб позбутися болю у вусi, спочатку вилікуйте ніс

Восени нашi вуха страждають чи не найбiльше. Шапки ще не носяться, а вiтри, мiж тим, вже досить холоднi. Вiдтак, вуха мерзнуть -- і починається запалення.

-- Чому вуха найпершими реагують на холоди?

 -- В умовах переохолодження органiзм регулює кровообiг так, щоб максимально забезпечити теплом внутрiшнi органи. Тому вiдбувається вiдток кровi вiд "периферiї" -- вух, носу, пальцiв рук та нiг, якi й мерзнуть у першу чергу, -- пояснює Ігор Цебрик, ЛОР-лікар. -- Найчастiше наслiдок перемерзання на вулицi є  запалення верхнiх дихальних шляхiв та вух.

Найпоширенiшими проблемами вуха восени є євстахеїти (запалення слухової труби) та отити (запалення слизової оболонки середнього вуха). Але слiд зазначити, що запалення вуха нiколи не виникають самi по собоi. Майже завжди вони є наслiдком нежитю -- гострого чи затяжного. Адже вушнi проходи безпосередньо пов'язанi з носоглоткою, вiдтак, видiлення з носу потрапляють у слухову трубу, розвиваєтьcя набряк, вiдток погiршується, i цей слиз провокує запалення.

Тому, щоб позбутися болю у вусi, треба спочатку "пiдсушити" носа та створити умови для вiдтоку цього слизу. Тому найперша дiя -- закрапати нiс, що дозволить вiдновити дренаж слухової труби та призупинити розвиток запалення. Крiм того, застосовують спецiальнi вушнi краплi (але не борну кислоту, яка буле дуже популярною ще кiлька рокiв тому -- у випадку отиту вона є недiєвою, адже головна її дiя антисептична). Так само не треба користуватися таким народним методом, як закрапування вух теплою олiєю -- вона лише закупорить протоки.

-- Чи треба грiти вухо -- ставити компреси, вигрiвати "синьою" лампою?

-- Нi, адже таким чином можна лише ускладнити ситуацiю. М'яка тканина ще бiльше набрякне, що унеможливить вiдтiк зi слухової труби. Це може спровокувати перетворення звичайного катарального отиту у гнiйний. А гнiй, що не знаходить виходу, здатен навiть прорвати барабанну перетинку. Тому можна "довигрiватися" до проколу вуха.

Є спеціально розроблені вушні краплі, які застосовуються у таких ситуаціях.

-- А як проявляється запалення вуха? I чому, якщо хворе одне вухо, лiкарi радять лiкувати одночасно й друге?

-- Спочатку з'являється вiдчуття закладеностi вуха, яке посилюється при ковтаннi та натисканнi. Буквально за кiлька годин бiль стає сильнiшим, iрадiює в iншi дiлянки обличчя (часом може здаватися, що болять зуби, очi, щелепи). Часом людина вiдчуває прострiли у вусi -- рiзкi напади болю (особливо вночi), якi тривають кiлька секунд.

Але тут треба бути обережним, адже такий симптом характерий i для запалення трiйчасного нерву обличчя. Адже нерв має свої "гiлочки" на чолi,  середнiй частинi обличчя, нижнiй щелепi. Саме тому не варто займатися самолiкуванням -- краще показатися спецiалiстам, якi вiддиференцюють хворобу.

Запалення вуха може супроводужватися й пiдвищенням температури тiла, загальною слабкiстю. Тому лiкар може запропонувати антибiотики. Стосовно поради лiкувати обидва вуха, то вона є правильно. Адже видiлення з носу можуть потрапити в обидвi слуховi труби, i часто запалення розвивається в обох вухах, проте в одному може проявитися пiзнiше.