Генсек ООН: Єрусалим столицею Ізраїлю і Палестини

Гордон

Питання про статус Єрусалиму має бути розв’язане в межах двосторонніх переговорів, на основі відповідних резолюцій Ради Безпеки, Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй та з урахуванням інтересів палестинської та ізраїльської сторін. Про це 6 грудня заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, повідомляє Центр новин ООН.

"Законні сподівання обох народів зможуть бути реалізовані лише на основі рішення про дві держави, що живуть пліч-о-пліч у мирі, безпеці й визнають одна одну, при тому, що Єрусалим буде столицею Ізраїлю і Палестини, а остаточного врегулювання буде досягнуто під час переговорів з усіх питань остаточного статусу", – заявив Гутерріш.

Він також пообіцяв докласти всіх зусиль для надання підтримки ізраїльським і палестинським лідерам і сприяти їх поверненню до предметних переговорів для досягнення миру.

Генсек ООН наголосив, що обстає проти будь-яких односторонніх заходів, "які підривали б перспективи миру для ізраїльтян і палестинців", коментуючи рішення президента США Дональда Трампа про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю.

"Я розумію, які тісні узи пов'язують багатьох людей із Єрусалимом. Так було впродовж століть і так буде завжди. І в цей тривожний момент я хочу однозначно заявити: альтернативи рішення щодо двох державах немає. Немає ніякого запасного плану", – підкреслив глава ООН.

6 грудня Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю і оголосив про перенесення посольства США з Тель-Авіва до Єрусалима.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху подякував главі Білого дому за таке рішення і заявив, що Ізраїль завжди буде забезпечувати свободу віросповідання для євреїв, християн і мусульман.

Президент Палестини Махмуд Аббас повідомив, що визнання Трампом Єрусалиму столицею Ізраїлю рівнозначне відмові США від ролі посередника в мирних переговорах. У 2014 році він пропонував зробити Єрусалим загальною столицею двох держав.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган ініціював екстрене засідання лідерів країн Організації ісламського співробітництва.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр Великобританії Тереза Мей не підтримали рішення Трампа.

Рада Безпеки ООН 8 грудня збереться на засідання на прохання восьми держав у зв'язку з рішенням президента США.

Ізраїль окупував східну частину Єрусалима після війни 1967 року і вважає все місто своєю неподільною столицею. Міжнародна спільнота цього не визнає і наполягає на тому, що статус міста має бути визначено під час палестино-ізраїльських мирних переговорів. Палестинці, зі свого боку, хочуть оголосити Східний Єрусалим столицею своєї держави.

Адміністративна столиця Ізраїлю зараз у Тель-Авіві, а Палестинська національна адміністрація базується в місті Рамалла.