Дерматолог: "Підшкірний паразит часто проявляється на обличчі восени"

Експрес
Дерматолог:

На шкірі обличчя кожної людини живуть мікроскопічні кліщі (демодекс). Якщо їх кількість не перевищує норми, вони ніяк не проявляються. Однак коли чисельність різко збільшується, розвивається хвороба. Обличчя тоді вкривається висипом та вуграми, діймає свербіж. Усе це не минає без належного лікування. Проявляється таке захворювання часто саме восени.

-- Мова про демодекоз, це паразитарне захворювання шкіри, спричинене кліщем, що має назву демодекс, -- пояснює Галина Переймибіда, лікар-дерматолог обласного шкірно-венерологічного диспансеру. -- Треба сказати, що на шкірі переважної більшості людей є цей кліщ (він мікроскопічний), але за звичних умов його присутність непомітна. Він паразитує у порожнині волосяних фолікулів та в сальних залозах. Але за певних умов діяльність демодекса різко активізовується, от і розвивається хвороба.

-- Які наслідки такої активізації?

-- Переважко демодекоз розвивається на шкірі обличчя (рідше на  повіках та волосяній частині голови). При розвитку хвороби на шкірі з'являється еритема (почервоніння у вигляді судинної сітки), вузлики, папули, що супроводжується свербежем. 

Треба сказати, що доволі часто демодекс активізовується на шкірі осіб підліткового віку. Тоді дорослі запевняють, що йдеться про вікову проблему, котра з часом минеться. Або ж радять дитині відвідати косметолога, котрий проведе косметичне чищення обличчя. Так от, мушу попередити, без належного лікування, демодекоз загострюються, висип посилюється. Чищення обличчя без лікування протипоказане, бо також призведе до погіршення ситуації.

Додам, що ця хвороба розвивається й у дорослих людей унаслідок загострення шлунково-кишкових хвороб (що найчастіше стається восени та навесні), стресів, при неврозах, у жінок під час клімаксу та при порушенні гормональної функції. Крім того, демодекоз може розвинутись на фоні регулярного й тривалого перебування людини в приміщенні із високими температурами повітря (йдеться про певні умови праці). А ще причиною збільшеного продукування шкірного сала (а отже, й розвитку демодекозу) може бути неправильне харчування, часте споживання солодощів, жирних, вуджених, гострих страв.

-- Як це лікують?

-- Треба звернутись до дерматолога, тоді в лабораторних  умовах буде проведено аналіз, після якого можна призначити курс лікування. Додам, що при цьому жінкам слід зменшити інтенсивність нанесення макіяжу. А головне, слід змінити засоби, котрими ви накладаєте косметику (спонжі, пензлики), бо на них можуть міститися кліщі. Якщо ж цього не зробити, є ризик повторного інфікування.