Найбільша загроза для Заходу зовсім не зовнішня - WP

Дзеркало Тижня 1
Найбільша загроза для Заходу зовсім не зовнішня - WP

Польський уряд, заохочена візитом Трампа, демонструє, як можуть бути перекреслені всі здобутки Заходу за останні два десятиліття.

 Більше тижня минуло з дня, коли президент Дональд Трамп у Варшаві запропонував дуже специфічний захист для західної цивілізації.

Про це на сторінках лояльного до Демократичної партії видання Washington Post пише публіцист Енн Еплбаум. Вона нагадує, що американський президент хвалив Польщу за боротьбу проти нацизму і радянського комунізму багато років тому, але при цьому мало сказав про успіх країни з 1989 року.

Він говорив про речі, які тримають Захід разом, зокрема про класичну музику і Бога, але лише поверхнево згадав про демократію. Трамп говорив про загрози для Заходу "на півдні і сході", а також про "деспотичну ідеологію", радикальний іслам, які "намагаються експортувати тероримз і екстремізм по всьому світі".

"Через лічені дні після промови Трампа події у Варшаві довели, що американський президент помиляється. Як я писала, Польща доводить, що найбільша загроза для Заходу - це не радикальний іслам. Найбільша загроза навіть не зовнішня, вона внутрішня", - пише Еплбаум.

Вона нагадує, що у Польщі демократично обраний, але неліберальний уряд за кілька останніх днів посилив свій наступ на конституцію країни, просуваючи нові закони, які відкрито передбачають створення політизованхи судів. І цей польський уряд почувається впевненіше у своїх діях саме через візит президента США.

Еплбаум нагадує, що в Польщі уряд сформувала націоналістична партія "Право і Справедливість", у якої є парламентська більшість з невеликою перевагою, але не має необхідної підтримки населення, а отже і мандату на зміну конституції. Але попри це, партія методично підпорядковує собі незалежні інститути: громадське телебачення, прокуратуру і, що найважливіше, конституційний суд. Вона політизувала громадську службу. А польський міністр оборони, який вірить в різні змови, позвільняв з армії значну частину професійних кадрів у командуванні.

Минулого тижня, всього через кілька днів після візиту Трампа, у Польщі ухвалили законопроект, який політизує Національну раду судів - конституційних орган, який обирає суддів. А потім "Право і Справедливість" пішла ще далі і без громадського обговорення внесла на розгляд законопроект, який дозволяє міністру юстиції, порушуючи конституцію, звільнити всіх членів польського вищого суду.

Як і раніше, Євросоюз буде проти цього. Не виключено, що європейські інститути навіть запровадять санкції проти Польщі. В минулому країна була одним зі стовпів європейської єдності. Зрештою, екс-прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск очолює Раду ЄС. Але Варашава стала тепер джерелом реального розчарування і гніву на континенті. Якби Захід об'єднався у поглядах, він би міг вплинути на Польщу. Але візит Трампа у Варшаву послав протилежний сигнал. Жест США заохотив "Право і Справедливість" ізолюватися від Європи. Партія переконана, що Америка її підтримає.

"Ми всі добре можемо уявити майбутні наслідки такого повороту, як поява проурядової системи юстиції. Уряд зможе фальсифікувати вибори, підривати антикорупційні розслідування, переслідувати опонентів. І це важливо. За чверть століття падіння Берлінської стіни і подальший тріумф демократії у Центральній Європі вважалися у світі великим досягненням Заходу", - пише Еплбаум.

Вона додає, що за останні десятиллітя польський приклад демократичних перетворень розглядався у багатьох країнах світу від М'янми до Тунісу і України. Польський розворот від демократії підірве не лише єдність Заходу, але і його більш широку привабливість для країн, які прагнуть змінитися. А це, у свою чергу, відкриє двері перед "деспотичними ідеологіями" від Півдня до Сходу, які будуть намагатися замінити демократію.

Коли Трамп переміг на виборах президента США, багато хто писав про можливі наслідки для міжнародної демократії. Оглядачі і експерти боялися, що такий американський президент заохотить популістські, націоналістичні і неліберальні партії в Європі і інших регіонах світу. І от це сталося.

Читайте також: Російський скандал Трампа переріс у конфлікт кращої і гіршої сторони демократії США - The Economist

Раніше експерт Андреас Умланд писав у статті для Atlantic Council, що Заходу варто включити Україну у систему безпеки в Європі. На його думку, можливою моделлю може стати угода "Про стратегічне партнерство і взаємодопомогу" між Туреччиною і Азербайджаном, яку вони підписали в 2010 році. В статті 2 другій цього документу, укладеному між країною НАТО і учасницею програми Східного партнерства сказано, що вони будуть надавати "швидку" допомогу одна одній в разі збройної атаки третьох сторони "із застосуванням усіх військових можливостей".

За матеріалами: DT.UA / Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter