Порушення прав підприємців. Які зміни внесли до так званого закону "маски-шоу стоп"

Новое Время 1
Порушення прав підприємців. Які зміни внесли до так званого закону

Уряд посилить покарання для правоохоронців за правопорушення проти підприємців. Для цього урядовці схвалили та внесли до парламенту зміни до закону з умовною назвою “маски-шоу стоп”. Вони передбачають персональну відповідальність силовика, який допустив порушення прав підприємця. Про це під час засідання уряду заявив міністр юстиції Павло Петренко. Про це та інше – у сюжет Радіо НВ.

Крім цього, Петренко представив ще дві новації. А саме зміну періода, протягом якого бізнес може вимагати відшкодування збитків, завданих правоохоронними органами внаслідок неправомірних дій. Сьогодні цей строк становить півроку, а запропоновано зробити безстроковим.

У бізнес середовищі обурені дозволом силовикам вилучати електронні інформаційні системи

Також представлені зміни, які дозволять бізнесу оскаржити повторне відкриття справи в суді з метою в подальшому закрити таку справу.

“Якщо підприємець вважає, що під час незаконного обшуку та вилучення документів були здійснені порушення слідчого або групи слідчих, ця особа подає до суду. Ця скарга має бути розглянута до 15 діб. Якщо суд встановлює незаконність діяльності правоохоронця або групи правоохоронців, то необхідно призначити службове розслідування по місцю роботи цього правоохоронця. За його результатами та рішенням суду, правоохоронець може бути притягнений до дисциплінарної та майнової відповідальності”, - розповів Петренко.

Дивіться також

У цілому Верховна Рада ухвалила закон у кінці минулого року.

Обшук оскаржити неможливо, а лише дії слідчого, який його проводив

Однак у бізнес-середовищі документ критикують за норму, що дозволяє силовикам вилучати електронні інформаційні системи, якщо є необхідність провести експертне дослідження.

Йдеться саме про вилучення техніки, а не копіювання необхідних документів, розповів голова Всеукраїнської громадської організації Союз захисту підприємництва Сергій Доротич. Адже вилучення орг-техніки на підприємстві - це фактично зупинення його роботи, підкреслив він.

Дивіться також

Через місяць після голосування за закон Уряд скасував мораторій на перевірки бізнесу, тим самим надавши державним органам зелене світло на вибивання грошей із підприємців. Слідчих ці зміни точно не налякають.

Оскаржити обшук, як і раніше, неможливо. Можливо лише оскаржити дії слідчого після проведення обшуку, наголосив адвокат Дмитро Сірко.

В Україні відбувається від 10 до 15 обшуків щогодини, що відлякує більшість іноземних інвесторів

Але позитив у тому, що слідчі судді, які вирішують питання про арешт, зазвичай стають на бік підприємця.

“Щоб повернути майно, потрібно чекати дуже довго - місяці або рік. Слідчі просто ігнорують нас. Передають незаконно техніку на експертизу. Потім посилаються, що не можуть забрати їх у експерта. Чекаємо, поки експерт їх перевірить. Доводи, що дії незаконні, їх не лякають”, - зазначив адвокат.

Згідно з офіційною статистикою, в Україні відбувається від 10 до 15 обшуків щогодини. Це відлякує більшість іноземних інвесторів. Після набуття чинності закону “Маски-шоу стоп” офіс бізнес-омбудсмена отримав 109 скарг на дії правоохоронців щодо представників бізнесу. Тиск на бізнес в Україні посилюється з кожним роком. Якщо в 2014 році кількість обшуків становила 40 тис., то до кінця 2017 ця цифра вже перевищувала 100 тис.