У Польщі українці вшанували пам'ять земляків-жертв польського концтабору (фото)

Експрес 18

У місті Явожно на Силезії 16 вересня вшанували жертв Центрального табор праці «Явожно», де у 1947—49 роках комуністична польська влада влаштувала спеціальний підтабір для українців, зокрема лемків, жертв операції «Вісла», передає PROstir.

Урочистіть традиційно на початку осені влаштовує українська громада разом з місцевими органами влади і мером Павелом Сільбертом. Урочистості відвідали посол України в Польщі Андрій Дещиця, віце-спікер сеймику Вармінсько-Мазурського воєводства Мирон Сич, генеральний консул України в Кракові Олег Мандюк, голова Об’єднання українців у Польщі Петро Тима, представники громадських організацій з України і Польщі, делегації всіх польських шкіл з українською мовою навчання.

На місці колишнього табору праці зараз — ліс, могили жертв знаходяться в цьому лісі, вони часто не позначені. У 1998 році президенти України і Польщі відкрили тут пам’ятник, відтоді урочистості відбуваються біля нього. Від головної дороги до пам’ятника понад кілометр веде лісовий шлях.

Церемонію багато років поспіль влаштовує голова Катовицького гуртка Об’єднання українців у Польщі Ірена Ковалик, її мати була жертвою Явожна, сама пані Ірена була в таборі малою дитиною. На церемонії були присутні теж жертви табору (на головному фото).

Додаймо, цього року відзначаєтьс 70-річчя операції «Вісла» — депортації українців із південно-східної території Польщі на північ і захід країни. Центральна польська влада цього року вперше не виділила коштів на відзначення річниці, проте польські самоврядування продовжують вшановувати жертв депортації разом з українською громадою. Так, наприкінці квітня цього року депутати Силезького воєводства ухвалили резолюцію про увіковічнення пам’яті жертв етнічних чисток у 70-і роковини початку операції «Вісла». У прийнятому документі вони закликали шанувати гідність та ідентичність громадян, незважаючи на їхнє етнічне та національне походження.

У 1990 році операцію «Вісла» засудив Сенат Польщі, а в 2002 році президент Польщі Алєксандр Кваснєвський висловив співчуття з приводу виконання цієї акції. У 2007 році, у 60-і роковини тих трагічних подій, президент Польщі Лех Качинський та президент України Віктор Ющенко у спільній заяві засудили операцію «Вісла».

Центральний Табір Праці в Явожні був створений в лютому 1945 року владою Польської Народної Республіки. В’язнями табору були поляки, німці, українці, австрійці, голландці, чехи, словаки, румуни, латвійці та лемки. Українці і лемки знаходились в таборі з початку його існування. Пізніше влада перевела до табору українців підозрюваних у співпраці з ОУН і УПА.

В явожницькому таборі знаходилось 3873 в’язнів. Останні з них — 112 солдат УПА, які були завезені у 1948. Навесні 1948 року ув’язнених почали відпускати, але затримували священників близько року. Офіційно окремий українсько-лемковський табір був закритий 8 січня 1949 р.