В уряді засудили Польщу за запитання в консульстві щодо ставлення українців до Бандери

Дзеркало Тижня 1
В уряді засудили Польщу за запитання в консульстві щодо ставлення українців до Бандери

Павло Розенко назвав такі речі неприпустимими.

 

Уряд знає про ситуації, коли українців, які хочуть жити в Польщі, запитували про ставлення до Степана Бандери, і вважає це неприпустимим. Про це в ефірі "5 каналу" розповів віце-прем'єр-міністр та представник України в спільній українсько-польській комісії з історичних питань Павло Розенко.

"Ми відслідковуємо ці випадки, і ця інформація поступила в тому числі від об'єднання українців в Польщі, і ця інформація була мною особисто доведена до представників польської делегації, і ми вважаємо, що такі речі є неприпустимими", - заявив Розенко.

Урядовець також зазначив, що поки це ще не масові явища, однак вони є тривожними сигналами.

"І це ще раз підтверджує небезпеку ухвалення закону про Інститут національної пам'яті. Це поки що не масові явища, одиничні, але такі факти є. Якщо зараз просто вирішують питання давати візу чи не давати візу, чи давати карту поляка чи не давати карту поляка, задаючи такі питання, а завтра може бути вже кримінальна відповідальність", - наголосив віце-прем'єр.

Розенко також додав, що позиція України щодо того, що закон про Інститут національної пам'яті треба змінювати, залишається незмінною.

"Як це буде робитися, через рішення Конституційного суду, через ініціативу опозиції чи влади - нам в принципі все рівно, це внутрішнє польське питання", - заявив представник України в спільній українсько-польській комісії з історичних питань та додав, що українську делегацію абсолютно чітко почули після її візиту в Польщу.

Додамо, що нещодавно польські ЗМІ повідомили, що громадян України, які мають польське коріння та хочуть отримати посвідку на постійне проживання у Польщі, запитують про їхнє ставлення до Степана Бандери та УПА.

Читайте також: Спільне минуле України та Польщі не можна переписати прийняттям законів – Клімкін

6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав скандальний закон про Інститут національної пам'яті, який викликав чималу критику світової спільноти. Поправки до закону, зокрема, передбачають запровадження кримінальної відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів".

Однак після цього він оскаржив деякі положення цього закону в Конституційному суді. Польський глава подав звернення з проханням перевірити на відповідність статті закону про Інститут національної пам'яті, що містять згадку про "українських націоналістів", також слів "Східна Малопольща".

Нагадаємо, в ніч на 1 лютого Сенат Польщі 57 голосами ухвалив без поправок скандальний закон про Інститут національної пам'яті, де, зокрема, передбачена кримінальна відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків, а також про причетність поляків до злочинів Третього рейху.

Раніше посол Ізраїлю в Польщі розкритикувала документ, зокрема, положення про Голокост, зазначивши, що країна сприйняла його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення.

Також, у зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.

Міністерство закордонних справ України також висловило глибоку стурбованість у зв'язку із схваленням польським парламентом цього законопроекту. Українське зовнішньополітичне відомство закликало офіційну Варшаву до продовження конструктивного діалогу щодо чутливих для обох країн історичних питань.

Розкритикували законопроект і в Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.

За матеріалами: 5 канал /
Залишайтеся в курсі останніх подій! Підписуйтесь на наш канал в Telegram
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter