Наскільки вигідно і корисно їхати у відпустку восени - експерт

Експрес
Наскільки вигідно і корисно їхати у відпустку восени - експерт

Почався навчальний та діловий рік, проте є щасливчики, які тільки тепер вирушають у відпустку. І недарма, адже відпочинок в оксамитовий сезон - якраз для гурманів.

Це ідеальний час для романтичного відпочинку, коли на пляжах нема галасливих дітей. Це час для того, щоб побути наодинці з собою чи коханою людиною. Це період комфортної погоди, коли вже нема шаленої спеки, а до осінніх холодів ще далеко.

Та й ціни восени набагато демократичніші. Вже тепер вартість проживання нижча на 10 - 30%, а з другої половини місяця можна відпочити вдвічі дешевше, ніж влітку. Зокрема, квартиру в Одесі можна зняти за 150 - 200 гривень на добу - для порівняння, влітку ціни починалися з 300 гривень. У Затоці 2-місний люкс, що у липні - серпні коштував 1200 гривень, тепер коштує удвічі менше. А 2-місний "економ" можна зняти за 350 гривень (у липні - 750).

У Карпатах, щоправда, ситуація дещо інша. Осінь у Карпатах - ще й який сезон, адже сюди тягнуться грибники та просто любителі гір. Тож, до 30 вересня ціни залишаються літніми (двомісний стандарт - 500 гривень, будинки на кшталт "колиби" - 150 - 200 з людини).

- Справді, багато людей їдуть на море саме у вересні – тепла вода, чудова погода, відсутність натовпу відпочивальників, чисті пляжі, доступні екскурсії, - каже Наталія Опанасюк, віце-президент Туристичної асоціації України. - Неймовірно гарно восени й у Карпатах, на Закарпатті. Чимало людей їдуть і за кордон - ще відносно тепло, а тури дешевші.

Крім того, саме восени і в Україні, і за кордоном відбуваються найцікавіші фестивалі та ярмарки. Багатий на них осінній Львів, Кам'янець-Подільський, Мукачево, Ужгород, Миргород. Власне, таким чином розшрюються рамки туристичного сезону, щоб залучити туристів у міжсезоння.

Це так званий подієвий туризм - організовуються культурні, музичні, історичні, кулінарні події, пік яких припадає саме на осінь. Це спосіб диверсифікації туристичного продукту, який підходить і туритичному бізнесу, і споживачам. До речі, осінні туристи - особливі.

- Що ви маєте на увазі?

- Зазвичай влітку наймасовішим є сімейний відпочинок, коли у школах канікули, а у батьків школярів - відпустки. А восени починається активний діловий сезон, коли всі повертаються до роботи. Відтак, восени можуть дозволити собі відпочити ті, хто не прив'язаний до школи, бізнесу чи громадської діяльності. Тобто це або несімейні люди молодого та середнього віку, або ті, хто вже виростив дітей і може нарешті приділити час собі. Відповідно, осінній відпочинок не такий гамірний - він спокійний, поважний, я б сказала, інтелігентний.

- До речі, лікарі навіть рекомендують відпочинок у міжсезоння певним групам населення. Кого це стосується?

- Осiнь - дуже приваблива пора для вiдпочинку, - каже Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії. - По-перше, сонце вже не таке агресивне, як влiтку. А це усуває загрозу сонячних чи теплових ударiв, опiкiв. Крiм того, вiдсутнiсть спеки якнайкраще підходить лiтнiм людям, людям з хронiчними хворобами, особливо серцево-судинними, патологiями щiтоподiбної залози. Крiм того, це благодатна пора для алергикiв - бiльшiсть небезпечних трав вже вiдцвiла.

По-друге, осiннє повiтря, тепла лагiдна погода, спокiйнi жовті кольори природи заспокоюють нервову систему, позбавляють хронiчної втоми, депресiй. Тому для трудоголiкiв це найкращий час розслабитися.

По-третє, в цю пору легше переносяться тривалi переїзди потягом, автобусом чи автомобiлем, тому можна спокiйно оглянути визначнi мiсця, влаштувати ексурсiйний тур тощо.

- На півночі, заході України вже прохолодно, а на півдні ще літо. Як вiдбиваються на здоров'ї відпочивальників такі перепади кліматичних умов?

- Восени ще нема великої рiзницi мiж температурами на заході та, скажiмо, півдні. Хоча момент аклiматизацiї, безперечно, присутнiй. Тому раджу людям з аутоiмунними захворюваннями, онкологiчними проблемами все-таки вiдпочивати в своїх широтах, щоб не створювати додаткового стресу для органiзму. Це ж стосується i вагiтних жiнок, особливо пiсля шостого мiсяці вагiтностi. Їм взагалi небажано їхати далеко вiд дому, а тим бiльше, здiйснювати перольоти. Так само не варто летiти далеко людям із загостренням хронiчних хвороб, хворим пiсля операцiй, людям похилого вiку.

Марина МОРОЗ, Експрес