Гриневич з приводу закону про освіту: "Мовні гетто" нацменшин - це політично уразлива територія для територіальних претензій

Цензор.НЕТ 1
Гриневич з приводу закону про освіту:
"Будь-які створені "мовні гетто" - це завжди політично уразлива територія для територіальних претензій. Подивіться, що було в Криму. В Криму взагалі не було української мови", - сказала Гриневич в ефірі телеканалу "1 + 1", передає Цензор.НЕТ із посиланням на lb.ua.
Як приклад міністр навела ситуацію, коли в 2017 році 75% випускників шкіл у Берегівському районі Закарпатської області, який є місцем компактного проживання угорської меншини, провалили зовнішнє незалежне тестування, серед іншого і через те, що не знають української мови.
Крім того, вона підкреслила, що значна частина населення цієї території взагалі не розмовляє українською.
На думку міністра, офіційна мова пов'язує різні регіони країни.
Також читайте: Росія багато років використовує мовне питання у своїх політичних маніпуляціях, - Клімкін
За словами Гриневич, Міносвіти очікує, що висновки Венеціанської комісії за мовними нормами закону "Про освіту" будуть містити лише деякі рекомендації, бо в цілому Україна не порушила жодного з міжнародних зобов'язань.
Зазначимо, 12 жовтня ПАРЄ провела термінові дебати щодо мовної статті закону про освіту. Доповідач ПАРЄ з цього питання зазначив: "Україна має законне право захищати державну мову". А глава української делегації Ар'єв під час дебатів заявив: "60% учнів-угорців не змогли скласти ЗНО з української мови і вступити до вишів". У підсумку, ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо освіти мовами нацменшин в Україні.
Напередодні, Порошенко відповів чотирма мовами членам ПАРЄ на питання про реформу освіти. Крім того, Президент України пообіцяв в ПАРЄ: "Україна повністю впровадить висновки Венеціанської комісії щодо закону про освіту, але вивчення державної мови обов'язкове".

Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який починає реформу освіти в Україні. 25 вересня Президент Петро Порошенко підписав закон "Про освіту", ухвалений Верховною Радою. Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Нова редакція закону "Про освіту" передбачає, що діти, які підуть до школи з 1 вересня 2018 року, матимуть можливість навчатися рідною мовою тільки в початковій школі - перші чотири роки. З п'ятого класу всі предмети повинні викладатися українською мовою. Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою в окремих класах (групах) комунальних закладах дошкільної та початкової освіти. При цьому представники нацменшин, які почали навчання в школі до 2018 року, продовжать його отримувати за старими нормами, з поступовим збільшенням кількості предметів українською мовою.

Також читайте: Людина, яка закінчує українську школу, має говорити українською мовою, - Порошенко

Застереження проти нього висловили Угорщина, Румунія, Болгарія, РФ і Молдова.

Згодом у МЗС Румунії висловили стурбованість ухваленим ВРУ законом про освіту, а Угорщина заявила, що припиняє підтримку України на міжнародній арені. Голова Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич і попросив про особисту зустріч, щоб обговорити новий закон про освіту. Пізніше парламент Угорщини одноголосно ухвалив резолюцію з осудом українського закону про освіту, вказавши на порушення прав угорців у Закарпатті. Рада федерації і Держдума Росії також виступили проти українського закону про освіту.28 вересня Міністерство закордонних справ України направило закон "Про освіту" на експертизу до Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія).

28 вересня набув чинності закон "Про освіту".

4 жовтня Президент Порошенко, коментуючи закон про освіту, заявив: "Реформа освіти важлива для захисту національної ідентичності й мови".

Водночас голова МЗС Угорщини відмовився зустрічатися з Клімкіним під час свого візиту на Закарпаття, а 9 жовтня він заявив: "Угорщина зажадає переглянути Угоду про асоціацію Україна-ЄС у найближчий понеділок".