Сьогодні модно - проводити дозвілля без смартфонів чи планшетів

Експрес 1
Сьогодні модно - проводити дозвілля без смартфонів чи планшетів
Так, у багатьох прогресивних країнах набирає популярності ідея безконтактного дозвілля. На відпочинку, вдома, у гостях люди навмисно вимикають свої гаджети. "Для чого позбавляти себе переваг застосування нових технологій?" - запитає дехто. Річ у тім, що новітні засоби зв'язку крадуть наше життя, впевнені вчені.
За результатами опитування Німецької асоціації інформаційних технологій Bitkom, 88 відсотків співробітників у позаробочий час перебувають на зв’язку з клієнтами, колегами та керівництвом. Чим це загрожує?
- Це дуже небезпечно, коли людина не відривається від телефона, комп'ютера, планшета, - каже Валентина Бондаровська, кандидат психологічних наук, директор Центру "Розрада". - Насамперед це впливає на концентрацію уваги та на короткочасну пам'ять.
- Як саме?
- В Ізраїлі нещодавно провели цікаве дослідження. Там вивчали рівні пам'яті людей, яким 80, 45 та 15 років. Виявилося, що найкраща пам'ять у тих, кому 80, а найгірша - у 15-літніх. Далі. Нині багато вчених каже, що хвороба Альцгеймера молодшає. Це пов'язують у тому числі з тим, що сучасні люди зачасто і забагато використовують гаджети, не напружують свого мозку, не вважають за потрібне рахувати у голові, ведуть малорухливий спосіб життя тощо.
Сучасна людина перебуває у постійній напрузі власне через дію телефонів, інтернету тощо. А це, безперечно, негативно позначається на її психічному стані. Німецькі вчені підрахували, що за останні десять років кількість психічних розладів і стресів, викликаних постійним перебуванням на зв'язку, зросла на майже 100%.
- Тобто сучасні засоби зв'язку - це не лише здобуток...
- Так, раніше люди жили в умовах дефіциту інформації, а тепер - протилежна ситуація, - додає Галина Онищенко, провiдний науковий спiвробiтник Iнституту соцiальної та полiтичної психологiї АПН України. - Нова інформація сиплеться на нас постійно - хочеш ти цього чи ні. Це виснажує психіку.
- Чимало людей усвідомлює загрозу. Але який вихід?
В. Бондаровська: - Багато хто свідомо відмовляється від телевізорів удома і повністю або частково - від комп'ютерів, інтернету. Такі люди кажуть, що завдяки цьому їхнє життя змінилося на краще: вони наче ожили, побачили одне одного й стали більше спілкуватися, більше читати. Адже читання розвиває людину. Гаджети ж - навпаки. Люди, які це розуміють, стараються бодай у вільний від роботи час "відключатися". Це спроба врятуватися від величезного потоку інформації.
Г. Онищенко: - Наприклад, коли мій чоловік на декілька днів їде з друзями за місто, то всі вимикають телефони. А вмикають їх лише на півгодини увечері - щоб повідомити рідним, що живі-здорові. Так вдається бодай мінімально "відключитися" від техніки. Ти не дістаєш хоча б у цей час зайвої інформації, яка перевантажує наш організм.
Крім того, у деяких сім'ях запроваджують традиції, пов'язані з безконтактним дозвіллям. Наприклад, сідати вечеряти, відклавши телефони.
- Знаю, що за кордоном деякі компанії й навіть урядовці намагаються боротися з цією порблемою...
Г. Онищенко: - Так, німецький політик Урсула фон дер Ляєн переконана, що у працівників у вільний від роботи час має бути відпочинок від гаджетів. А всередині підприємств повинні діяти чіткі правила щодо мобільних телефонів і електронної пошти.
- Чи є вже приклади реальних дій керівників компаній у цьому напрямі?
- Наприклад, у концерні відомої німецької автобудівної фірми висловилися проти робочого листування в електронній пошті у неробочий час. А на підприємствах Скандинавії затримуватися в офісі довше, ніж потрібно за розкладом, вважається неприпустим. Як і виконання робочих завдань удома.
Культуру користування новітніми засобами зв'язку потрібно виховувати. Людина не повинна бути постійно на зв'язку. Бо тоді вона стресує і значно гірше виконує свої обов'язки.
Світлана ОЛІЙНИК, Експрес