Чубайс пояснив технологічне відставання РФ "каліцтвами радянської економіки"

Гордон
Чубайс пояснив технологічне відставання РФ

"Потворність радянської економіки" зумовила технологічне відставання Росії. Про це на лекції у Російській академії народного господарства і державної служби при президенті РФ заявив голова правління компанії "Роснано" Анатолій Чубайс, коментуючи скандал з постачанням турбін Siemens до Криму. Відео виступу Чубайса опублікувано на каналі академії в YouTube.

"У 1980-ті роки радянські розробники мили вибір між двома технологіями газових турбін – магніто-гідрогенерацією і парогазового циклу. У результаті парогазового циклу ККД різко зростає, з 30% до 60%. Далі почали рахувати економіку. Звідки береться економія? Економія з'являється тому, що споживають менше газу. Було держпланово занижено ціну, яка призводила до того, що немає економіки в проекті економії газу. Ви майже вдвічі наекономили, але не відіб'єте своїх витрат ніколи. Це одна з потворностей радянської економіки", – наголосив Чубайс.

На його думку, це призвело до того, що роздоріжжя технологічного розвитку пройшли, а парогазової турбіни не збудували.

"Напишу мемуари "Історія газової турбіни в Росії". У цій історії було все, починаючи від кримінальних справ і арештів, закінчуючи фантастичними технологічними поривами, абсолютною тупістю чиновників, божевіллям правоохоронних органів", – сказав він.

"Скандал про Siemens і Крим чули? Розумієте причину? Немає таких турбін у Росії, їх не існує", – додав Чубайс.

Глава "Роснано" зазначив, що 10 років тому Росія почала будівництво першої власної газової турбіни. До листопада 2017 року завершать її перші промислові випробування.

5 липня агентство Reuters з покликанням на анонімні джерела повідомило, що дві турбіни виробництва Siemens прибули в порт окупованого Севастополя. Вони нібито призначені для використання на майбутній електростанції у цьому місті.

6 липня компанія Siemens заявила, що не постачала турбін до Криму, а наступного дня повідомила про створення робочої групи, яка займеться розслідуванням інциденту.

21 липня у Siemens заявили, що в Криму були незаконно переміщені чотири їхні газотурбінні установки, які встановили влітку для електростанції у Тамані.

Компанія подала до суду позови у справі постачання газових турбін до Криму. Вона також заявила, що ініціювала процес припинення ліцензійної угоди з російськими компаніями в галузі постачання обладнання для парогазових електростанцій.

24 липня Німеччина запропонувала розширити санкції проти Росії через турбіни Siemens.

4 серпня Євросоюз розширив список осіб і компаній, які зазнали санкцій у зв'язку з анексією Криму. До нього увійшли троє громадян РФ і три російські компанії, причетні до постачання на півострів турбін німецької компанії Siemens.

Росія будує дві електростанції загальною потужністю 940 МВт в анексованому Криму, що має посилити енергонезалежність півострова. Увести одну з них в експлуатацію планували до кінця 2017 року. Однак будівництво призупинили через те, що Росія самостійно не виробляє газових турбін великої потужності.

Санкції Євросоюзу забороняють європейським компаніям продавати технології і матеріали для енергетичного сектору Криму.