Портников: Сирійські "добровольці" загинули – і про них ніхто в Кремлі не хоче навіть згадувати, їх зариють, навіть не упізнавши

Гордон 2
Портников: Сирійські

Російська влада не готова визнати присутність своїх військовослужбовців у Сирії навіть після їхньої загибелі. Про це у колонці для "Грани.ру" написав український журналіст і політичний оглядач Віталій Портников.

Він зазначив, що з кожним днем з'являється все більше інформації про загибель російських "добровольців" у Сирії.

"Влада мовчить, цифри загиблих продовжують коливатися від кількох сотень до кількох десятків, але суть ситуації від цього не змінюється – якщо "настамнет", то хто може загинути і як Росія може на цю загибель вплинути, як справедливо зауважив міністр оборони США? А якщо "мытаместь" – то чому під такими химерними назвами і чому ми цього не визнаємо?" – написав журналіст.

За його словами, російських "добровольців" або найманців "вигадав" не президент РФ Володимир Путін.

"Їх вигадали ще більшовики. Ці самі "добровольці" швендяли всюди, де можна було дестабілізувати ситуацію, – і про їхню присутність теж ніхто не оголошував. Усі знали про більшовицьких "радників" у Китаї, але ніхто про них не розповідав. Усі знали про радянських "добровольців" в Іспанії, пишалися ними, але офіційно їх там не було. У повоєнні роки кількість "добровольців" тільки зростала, до них додалися ще й "брати"-кубинці, яких ніколи не було ні в Латинській Америці, ні в Африці. Ну а продовжилося все "ввічливими зеленими чоловічками" в Криму, окупацією Донбасу, війною в Сирії", – заявив Портников.

Він підкреслив, що є різниця між найманцями з РФ і західних країн.

"Скажуть, що на Заході теж вербують "солдатів удачі" і вони промишляють підтримкою диктаторських режимів та іншими подвигами. Вербують, хто б заперечував. Але це справжні найманці, невигадані приватні військові компанії. А Кремль здавна переодягає своїх кадрових військових у бойовиків, щоб не відповідати за них у разі полону, загибелі, знищення. Їх визнають своїми, тільки якщо вони переможуть, і то не завжди. Тому що за офіційною версією мають перемогти "повстанці", "герої національно-визвольного руху", "донецькі шахтарі" – тільки не ті, хто воює насправді", – заявив журналіст.

Портников уважає, що про загибель російських військових у Сирії в Кремлі не стануть заявляти публічно.

"Сирійські "добровольці" загинули – і про них ніхто в Кремлі не хоче навіть згадувати, їх зариють, навіть не впізнавши, – і це тоді, як у Сирії могло загинути більше російських громадян, ніж під час падіння літака "Саратовских авиалиний". Родичам виплатять компенсації або просто закриють рот – і на цьому інцидент буде вичерпано, тому що "настамнет", – написав він.

Журналіст також зазначив, що присутність військ у Криму Росія визнала не відразу.

"А ось у Криму "мыбыли" – але теж не відразу. Якби "ввічливим зеленим чоловічкам" дали відсіч і вони гинули на вулицях Сімферополя або Севастополя, у Кремлі робили б круглі очі, казали, що нічого про загиблих не знають і що вони, напевно, звільнилися з російських збройних сил, щоб допомогти кримським шахтарям і натирачам підлоги. Адже саме так говорили про зовсім звичайних російських розвідників, які попалися на гарячому в Донбасі. Говорили всі – від посадовців до дружини одного з полонених. "Настамнет". "Этонемы", – написав він.

Портников уважає, що таке ставлення – "звичайнісіньке боягузтво і презирство" до тих, кого влада "посилає на забій".

"Утім, якщо відправлений змиряється з власною долею і суспільство сприймає такі правила гри людськими життями як єдино можливі – від Іспанії та Афганістану до Донбасу і Сирії – то розраховувати можна тільки на безславну смерть. Смерть людини і смерть держави", – заявив журналіст.

8 лютого 2018 року стало відомо про авіаудар коаліції в Сирії, жертвами якого стало приблизно 100 бійців армії союзників президента Сирії Башара Асада.

Джерела CBS у Пентагоні повідомили, що в Сирії було вбито "російських найманців". Дослідницька група Conflict Intelligence Team (CIT) уважає, що мова йде про бійців ПВК "Вагнер", яка діє на родовищах корисних копалин у долині Євфрату.

Колишній "міністр оборони" терористичної організації "ДНР" Ігор Гіркін (Стрєлков) заявив, що повідомлення про втрати в Сирії постійно змінюються у бік збільшення.

"Наразі точно зрозуміло, що вбитих і поранених – реально сотні. Кілька сотень. В іншому – різноголосся. Але остання цифра ("не остаточна", як повідомили) узагалі, схоже, "захмарна". Нібито – аж понад 600 (644, якщо точніше, – і це тільки вбитих)", – підкреслив він.

Міністр оборони США Джеймс Меттіс сказав, що російське військове угруповання стверджувало, нібито громадян Росії на місці зіткнення немає.

"Як ви знаєте, ми докладаємо всіх зусиль, щоб не ставити під загрозу росіян", – підкреслив міністр.

Росія заперечувала присутність своїх громадян на плацдармі в Сирії, по якому завдала удару авіація коаліції, а потім попросила про режим тиші, щоб забрати своїх убитих і поранених. Про це йдеться у статті The Washington Post.