Про що бояться спитати чоловіки: аналіз на рівень ПСА та інші способи діагностики раку простати

Експрес
Про що бояться спитати чоловіки: аналіз на рівень ПСА та інші способи діагностики раку простати

Тридиційно листопад у світі, і в Укпаїні зокрема, є місяцем боротьби з раком простати.За даними Всесвітньої організації здоров’я, рак простати входить в топ-5 хвороб, які стають причиною смерті чоловіків у всьому світі.

Зазвичай ракова пухлина передміхурової залози росте повільно. Цей тип раку виявляють переважно у чоловіків, яким понад 65 років. Згідно з результатами численних досліджень, більшість чоловіків мають певні форми раку простати без жодних зовнішніх симптомів захворювання, і саме це ускладнює діагностику на ранніх стадіях.

Інформацію про симптоми раку простати можна подивитися тут.

Крім того, слід знати фактори ризику розвитку раку простати.

Це є:

- Вік. Як правило, ризик розвитку раку простати збільшується пропорційно до віку чоловіка.

- Спадкова генетична схильність. Існують гени (сімейний анамнез), які успадковуються від батьків та можуть підвищити ризик захворювання на рак простати. Результати жодного із  досліджень не доводять, що конкретний ген підвищує або знижує ризик виникнення раку передміхурової залози. Однак немає сумніву, що чоловіки, у яких хтось із близьких родичів (батько, брат чи син) хворів на рак простати, в 2–3 рази частіше страждають від цього типу раку.

- Расова приналежність. Представники негроїдної раси (темношкірі чоловіки африканського походження) хворіють на РПЗ значно частіше, ніж представники інших расових чи етнічних груп. Крім того, у них зазвичай діагностують захворювання у порівняно молодому віці та вже на пізніх стадіях.

Тож МОЗ закликає чоловіків пройти онкологічний скринінг (це спеціальне обстеження осіб, які не мають клінічних симптомів захворювання, з метою виявлення раку на більш ранній стадії).

Ректальне пальцеве дослідження простати є обов'язковим обстеженням, під час якого можуть бути виявлені ущільнення простати, наявність яких виключає злоякісну пухлину.

Одним із поширених видів медичних досліджень для діагностики раку передміхурової залози є аналіз крові для визначення рівня ПСА. Проте,підвищення рівня ПСА може вказувати як на рак простати, так і на інші серйозні захворювання або порушення (наприклад, збільшення розміру передміхурової залози або наявність інфекції). Крім того, рівень ПСА в крові може зрости внаслідок прийому певних ліків або після деяких медичних процедур.

Зважаючи на наявність різноманітних причин відхилення у нормі рівня ПСА в крові, не припиняються дискусії щодо необхідності проходження даного тесту для чоловіків без зовнішніх проявів цього  онкологічного захворювання: одні організації рекомендують цю процедуру, а інші – категорично проти. Перші обґрунтовують своє твердження тим, що діагностика захворювання на ранній стадії є досить важливою передумовою ефективності лікування, а інші спростовують цю думку та підкреслюють той факт, що рак простати часто розвивається дуже повільно та немає негативного впливу на якість життя чоловіка (звісно, крім психологічного стану, оскільки постановка самого діагнозу викликає різного роду хвилювання та страх за життя).

Крім того, бувають випадки, коли одразу після підтвердження діагнозу лікарі призначають променеву терапію чи хірургічне втручання, а таке лікування не є необхідним в конкретному випадку і тільки завдає ще більшої шкоди організмові пацієнта.

Однак представники медичної галузі погоджуються, що чоловіки усіх вікових категорій повинні бути добре проінформовані щодо ризику розвитку раку простати, варіантів лікування, можливих ускладнень та наслідків.

Одним із способів дізнатися, чи саме пухлина стала причиною відхилення від норми результату аналізу на ПСА є біопсія – сучасний швидкий метод забору клітин з передміхурової залози для мікроскопічного дослідження з метою підтвердження попереднього діагнозу. Наявність ракових клітин підтверджує діагноз, після чого лікар пропонує варіанти лікування.

За результатами біопсії робиться розрахунок “суми Глісона” (від 6 до 10 балів), що теж необхідний для визначення ефективного методу лікування. Даний показник використовують для прогнозування розвитку та форми протікання хвороби. Чим нижчий результат, тим менша вірогідність росту пухлини.

Усі вищенаведені методи дослідження цього онкологічного захворювання також використовують для визначення стадії розвитку та прогресування раку. Ця інформація важлива, оскільки досить часто рак простати ніяк себе не проявляє на ранніх стадіях, а класичні зовнішні симптоми починають виникати при поширенні злоякісної пухлини та появі метастазів.